Rosjanka "wykiwała" Wimbledon. "Wstydziłam się, że mam rosyjski paszport"

- Nie oszukałam organizatorów Wimbledonu ani zawodników. Przestrzegałam zasad - mówi tenisistka Nateła Dzałamidze, która zmieniła obywalestwo z rosyjskiego na gruzińskie i dzięki temu zagra na Wimbledonie.

Nateła Dzałamidze to tenisistka, która jeszcze do maja tego roku reprezentowała w zawodach Rosję. Zdecydowała się jednak zmienić obywatelstwo na gruzińskie. - Rozumiem Ukraińców i ich sytuację. Kiedy wszystko się zaczęło, spotkałam się z poważną agresją przeciwko mnie. Otrzymałam wiele nieprzyjemnych wiadomości nawet od krewnych - przyznaje Dzałamidze.

Zobacz wideo Tajemnica kortów Wimbledonu. Dlaczego tak bardzo różnią się od innych?

Serena trzyma wszystkich w zawieszeniu. Jedna odpowiedź na najważniejsze pytaniaSerena trzyma wszystkich w zawieszeniu. Jedna odpowiedź na najważniejsze pytania

"Potępianie sportowców jest niesprawiedliwe"

- Nie chcę szukać usprawiedliwienia dla tego, co się dzieje na Ukrainie, ale potępianie sportowców za to jest niesprawiedliwe. Na początku wstydziłam się, że mam rosyjski paszport. Ale potem pomyślałam: „Jestem dobrą osobą. Dlaczego miałbym się tak czuć? Ciężko, bardzo ciężko pracowałem, aby zostać sportowcem. Dlaczego mam teraz zapomnieć o swoich życiowych celach - dodała Dzałamidze.

Nateła Dzałamidze jeszcze kilka tygodni temu startowała w Roland Garros pod neutralną flagą z racji rosyjskiego obywatelstwa. Teraz dzięki zmianie obywatelstwa będzie mogła wystąpić na Wimbledonie. W przeciwnym wypadku nie mogłaby zagrać, bo Rosjanie zostali wykluczeni z turnieju. Portal sport24.ua napisał, że zawodniczka posunęła się do "sprytnej manipulacji", żeby zagrać w Wimbledonie.

Zawodniczka się tłumaczy. - Nie oszukałam organizatorów Wimbledonu ani zawodników. Przestrzegałam zasad. Powiedziano nam również jasno, że zawodnicy, którzy chcą zmienić obywatelstwo, mogą to zrobić do 3 czerwca. Chciałam zagrać pod nowym obywatelstwem na turniejach przygotowawczych, ale nic z tego nie wyszło. Zrozumiałam, że jeśli zacznę grać dla Gruzji na Wimbledonie, wywoła to zamieszanie - przyznaje Dzałamidze.

Na Wimbledonie będzie ona występować tylko w deblu. W czwartek, 30 czerwca w parze z Serbką Aleksandrą Krunić zagra z duetem: Anna-Lena Friedsam/Ann Li (Niemcy, USA).

Nick KyrgiosKyrgios rozpętał piekło. "To najbardziej skretyniały gracz Wimbledonu" [WIDEO]

Dzałamidze jest mistrzynią dwóch turniejów na poziomie WTA w deblu (Kluż-Napoka i Linz, oba w 2021 roku). W tym sezonie dotarła też do finału w Stambule. Najwyżej w rankingu WTA była w 2015 roku - na 245. miejscu.

Więcej o: