Historyczny wyczyn Huberta Hurkacza. Polski tenis czekał na to 40 lat

Hubert Hurkacz znakomicie sobie radzi podczas tegorocznej edycji wielkoszlemowego Roland Garros. Najlepszy polski tenisista jest już w czwartej rundzie turnieju, dzięki czemu wyrównał osiągnięcie sprzed 40 lat.

Tegoroczna edycja wielkoszlemowego French Open w wykonaniu Huberta Hurkacza (ATP 13) jest jego najlepszym występem w tym turnieju w karierze. Jak dotąd najlepszy wynik osiągnął w debiutanckim 2018 roku, kiedy to dotarł do drugiej rundy. Dzięki sobotniej wygranej obecnie Polak jest już w czwartej rundzie.

Zobacz wideo Iga Świątek reaguje na pozycję liderki rankingu WTA

Spain TennisHurkacz w IV rundzie Roland Garros. Rywal przegrał z Polakiem i kontuzją

Hubert Hurkacz dokonał wielkiej sztuki

W pierwszej rundzie Hurkacz pokonał Włocha Giulio Zeppieriego (ATP 216) 7:5, 6:2, 7:5. Następnie polski tenisista wyeliminował kolejnego Włocha Marco Cecchinato (ATP 132), wygrywając z nim 6:1, 6:4, 6:2, natomiast w sobotę, również bez straty seta 25-latek pokonał Belga Davida Goffina (ATP 48) 7:5, 6:2, 6:1.

W ten sposób Hubert Hurkacz stał się pierwszym od 40 lat polskim tenisistą, który dotarł do czwartej rundy Rolanda Garrosa. Najwięcej razy sztuki tej w Erze Open dokonywał Wojciech Fibak, który meldował się w  ćwierćfinale w 1977 i 1980 roku. Po raz ostatni w tej fazie był z kolei w 1982 roku.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

W całej historii międzynarodowych mistrzostw Francji jeszcze ani razu nie zdarzyło się, aby polski tenisista wystąpił w półfinale gry pojedynczej mężczyzn. Wśród kobiet do tej fazy dotarły dwie zawodniczki - Jadwiga Jędrzejowska i Iga Świątek (w 2020 roku wygrała paryskiego szlema).

Wąskie grono Polaków w 1/8 Rolanda Garrosa

Niewielu polskich tenisistów zdołało dotrzeć do 1/8 finału turnieju we francuskiej stolicy. Po raz pierwszy w 1927 roku dokonał tego Stanisław Czetwertyński. W latach 30. z kolei do czwartej rundy docierali Adam Baworowski i Ignacy Tłoczyński.

Hubert Hurkacz serwuje piłkę do Serba Dusana Lajovica podczas meczu singlowego turnieju tenisowego 2022 ATP Tour Madrid Open na kortach Caja Magica w Madrycie.Pewność siebie bije od Hurkacz na kilometr. Życiowy sukces Polaka w Paryżu

Na kolejny tego typu sukces polskich tenisistów trzeba było czekać do czasów powojennych. Do 1/8 finału docierali Władysław Skonecki, Wiesław Gąsiorek, Tadeusz Nowicki i Wojciech Fibak.

Więcej o: