"Destrukcja". Iga Świątek w akcji

100 dni, 5 tytułów, 30 zwycięstw z rzędu, 15 setów wygranych do zera - tak w liczbach wygląda fenomenalna passa Igi Świątek. Polka ze spotkania na spotkanie może pochwalić się coraz bardziej imponującymi statystykami.

Iga Świątek całkowicie zdominowała ostatnie tygodnie w kobiecym tenisie. Polka triumfuje w starciach zarówno z największymi rywalkami, jak i z niżej klasyfikowanymi tenisistkami. Taka postawa liderki światowego rankingu ma również swoje odzwierciedlenie w statystykach. 

Zobacz wideo Iga Świątek reaguje na pozycję liderki rankingu WTA

100 dni chwały Igi Świątek. Liczby robią wrażenie

27 maja wypada niesamowity jubileusz dla 20-latki. Tego dnia mija dokładnie 100 dni, od kiedy Świątek doznała ostatniej porażki. Miało to miejsce 16 lutego 2022 roku w Dubaju. W drugiej rundzie imprezy, po trzysetowym boju i walce w trudnych warunkach atmosferycznych, Polka musiała uznać wyższość Łotyszki Jeleny Ostapenko. Choć w tym spotkaniu 20-latka zaprezentowała się z dobrej strony, to niewiele wtedy wskazywało na jej późniejszą dominację. 

W czwartek, w spotkaniu II rundy Roland Garros z Alison Riske, raszynianka świętowała swoje 30 zwycięstwo z rzędu. Tylko dwie tenisistki w XXI wieku mogą pochwalić się lepszym wynikiem. Mowa o Justine Henin (32) i Serenie Williams (34). 

Jednak liderka światowego rankingu nie koncentruje się na liczbach i rekordach. Dla niej najważniejsza jest radość z gry i samodoskonalenie. 

- Wiem, ile wygrałam meczów, bo w zasadzie na każdej konferencji prasowej jest mi to przypominane. Sama jednak w żaden sposób nie śledzę statystyk. Skupiam się tylko na grze - zakomunikowała w trakcie jednego z wywiadów po meczu z Amerykanką. 

30 zwycięstw przełożyło się na pięć wygranych turniejów. 20-latka triumfowała zarówno w Dausze, Indian Wells, Miami, Stuttgarcie oraz Rzymie. Do liczby wygranych meczów wliczają się również dwa zwycięstwa w Pucharze Billie Jean King oraz dwa triumfy w tegorocznej edycji French Open. 

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Co więcej, w ciągu ostatnich 100 dni Świątek wygrała aż 60 setów, przy jedynie pięciu straconych. Ostatniego z nich oddała w spotkaniu z Ludmiłą Samsonową w półfinale turnieju w Stuttgarcie. Dodatkowo Polka zapisała na swoim koncie 388 zwycięskich gemów oraz 15 tenisowych "bajgli". 20-latka miała również 291 okazji do przełamania rywalek, z których wykorzystała aż 167. Ostatnim z imponujących wyników jest stosunek wygranych setów raszynianki - wynosi on 92,3 procent. 

Polka nadal ma szansę na polepszenie i tak doskonałych już statystyk - wciąż pozostaje w walce o najwyższe trofeum w tegorocznym Roland Garros. 20-latka zameldowała się w trzeciej rundzie turnieju, a o awans do 1/8 finału zmierzy się z Danką Kovinić. Mecz odbędzie się w sobotę 28 maja o godzinie 12. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.