Francuzi traktują Igę Świątek wyjątkowo. Plakat z Nadalem, kibice przekrzyczeli DJ-a

Dominik Senkowski
Francuzi traktują Igę Świątek wyjątkowo. Polka przyciąga w Paryżu tłumy nawet na treningu, a kibice witając ją, przekrzyczeli DJ-a. Do tego Świątek razem z Rafaelem Nadalem trafiła na plakat promujący Roland Garros na ulicach miasta.

Sobota 15:30. Na korcie głównym imienia Philippe Chatrier leci głośno muzyka. Atmosfera zabawy, pełno dzieci na trybunach wraz z rodzicami. W tym hałasie na kort wchodzi Iga Świątek, a kibice krzyczą i wiwatują. Francuzi traktują polską tenisistkę wyjątkowo. 

Zobacz wideo Iga Świątek podekscytowana występem w Polsce. "Chcę czerpać energię z trybun"

Tłumy na treningu Świątek

Na trybunach imprezę rozkręca miejscowy DJ, a mimo to kibice witając Świątek, zdołali go przekrzyczeć. Liderka rankingu trenowała na korcie głównym z Barborą Krejcikovą, obrończynią tytułu. Mnóstwo ludzi przyszło obejrzeć ich trening. Na wielu meczach tenisistek nie widuje się takich tłumów. W sesjach treningowych podobnie dużo ludzi można spotkać na paryskich trybunach tylko w przypadku Rafaela Nadala.

Rozluźniona Polka, Niemcy dyskutują, kto ją pokona

Paryż dla Igi Świątek już zawsze będzie wyjątkowy. To tu w 2020 roku zwyciężając w Roland Garros dołączyła do światowej czołówki. Dziś jest od ponad pięciu tygodni numerem jeden na świecie. Siedząc w centrum medialnym, przysłuchuję się dyskusji niemieckich dziennikarzy. Zastanawiają się, kto może pokonać Igę Świątek w Paryżu. Padają nazwiska Ons Jabeur i Pauli Badosy, ale na twarzach sąsiadów nie widzę przekonania (Jabeur zresztą już wypadła z turnieju za sprawą Linette - red). 

Świątek powtarza, że ma świadomość, że nie jest już underdogiem - z angielskiego "zawodnikiem z drugiego szeregu". Mówi o niej cały tenisowy świat, dyskutuje się także w stolicy Francji. 

Świątek i Krejcikova odnajdują się w atmosferze piknikowej. Uśmiechają się do kibiców, Polka wchodząc na kort, pomachała do fanów. Sprawia wrażenie rozluźnionej. Kilka dni temu mówiła na konferencji prasowej: "Rok temu na Rolandzie Garrosie grałam z wielkimi oczekiwaniami i w pewnym sensie nauczyłam się z tym funkcjonować. Obecna sytuacja jest dla mnie nowa i nieprzewidywalna, dlatego zostawię sobie trochę dystansu do tego, żeby być człowiekiem i czasami akceptować jakieś niepowodzenia". Polka jest niepokonana od 28 spotkań. 

Symboliczny obrazek

Sobotni obrazek z głównego kortu w Paryżu był bardzo symboliczny. Oto ostatni trening przed turniejem na największym obiekcie rozgrywają aktualna liderka rankingu WTA i obrończyni tytułu. Krejcikova wraca po kontuzji i jej forma jest sporą zagadką.

W sobotę rano Iga Świątek odbyła trening z Amandą Anisimową (28. WTA). Panie spotkały się na jednym z bocznych kortów, co nie było najlepszym rozwiązaniem ze strony organizatorów, bo brakowało miejsc do siedzenia - tak wielu chętnych przyszło zobaczyć Polkę i Amerykankę. 

Największe wrażenie zrobiła na widzach jedna z wymian przy serwisie Anisimowej. Amerykańska tenisistka zdecydowała się na półwolej, ale Świątek dobrze odczytała zamiary rywalki. Nie tylko zdążyła do piłki, ale odpowiedziała jej zagraniem tuż za siatkę - na tyle precyzyjnym, że Anisimowa nawet nie ruszyła do piłki. Kibice zareagowali gromkimi brawami. 

Ulubiona ziemia

Akcja ta pokazuje też, jak dobrze Polka czuje się na nawierzchni ziemnej, na której trzeba umieć się ślizgać. - Ulubione korty? Ziemne, bo lubię się ślizgać - przyznała kilka dni temu przed kamerami TVP.

Za tę umiejętność chwalił 20-latkę z Raszyna także legendarny Mats Wilander w rozmowie ze Sport.pl. - Myślę, że nie ma tak wielu kobiet, które czują się równie dobrze na nawierzchni ziemnej, co mężczyźni. Po części ma to związek z ruchem na mączce, gdzie trzeba się ślizgać, aby pokryć cały kort. Niewiele jest pań wystarczająco szybkich i silnych, które potrafią to zrobić - powiedział Wilander, zwycięzca ośmiu turniejów wielkoszlemowych.

Czuć, że Francuzi tęsknili za Igą Świątek. Polka znalazła się na plakacie promującym turniej wielkoszlemowy obok Rafaela Nadala i dwóch reprezentantów Francji: Alize Cornet i Gaela Monfilsa. Korzystając z paryskiego metra, plakat można spotkać praktycznie na co drugiej stacji.

Iga Świątek rozpocznie Roland Garros w poniedziałek lub wtorek. W meczu pierwszej rundy zagra z Ukrainką Łesią Curenko (121. WTA). Relacje z turnieju w Sport.pl. Transmisje w Eurosporcie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.