Hiszpan pyta: Dlaczego Iga Świątek jest tak dobra? I wymienia pięć czynników

Hiszpański ekspert tenisowy pokusił się o analizę mocnych stron Igi Świątek. Na swoim blogu wskazał pięć rzeczy, które decydują o wielkości Polki. To jego zdaniem determinacja, odporność psychiczna, nauka, technika i pokora.

Cały tenisowy świat zachwyca się Igą Świątek, która wygrała pięć ostatnich turniejów, w których startowała. Nad sukcesami polskiej tenisistki pochylają się media na całym świecie. Dlaczego gra tak dobrze? Fernando Murciego, który tworzy "Blog Murciego" na stronie hiszpańskiego Eurosportu, postanowił bliżej się przyjrzeć grze Polki.

Zobacz wideo Iga Świątek reaguje na pozycję liderki rankingu WTA

Pięć składowych wielkiej Igi Świątek. Technika, nauka, determinacja, głowa i pokora

Pierwszym elementem, na który zwraca ekspert, jest technika, a konkretnie zasięg uderzeń. "Pod tym względem Świątek jest bliska wybitności, być może nie osiąga doskonałości Ash Barty, ale dzięki wielu możliwościom z rakietą jest w stanie przyjąć niemal każdą taktykę na boisku. Nie ma luk ani z prawej, ani z tyłu. W serwisie stała się bardzo solidną zawodniczką nawet przy drugim podaniu. O returnie nawet nie wspominamy, w tym elemencie jest najlepsza, będąc jedyną, która wygrywa ponad 50 proc. meczów. Co się tyczy woleja, stopniowo nabiera precyzji, chociaż lepiej zobaczymy, jak wypadnie ten test na trawie" - czytamy.

W kolejnym elemencie Murciego zauważył zdolność Świątek do wyciągania wniosków z własnych błędów. W trakcie meczów próbuje różnych zagrań i stosowaniem różnych strategii potrafi ukryć swoje słabsze strony. "Iga jest kolejną osobą, która wyprzedza swoje czasy, osiągnęła wyrafinowaną technikę – choć nie całkowitą – w wieku, w którym większość wciąż uczy się celować piłkę do środka. Jej jakość i ekspresowa nauka sprawiły, że jest bardzo dobra, a nie spodziewaliśmy się, że już tak będzie. Jakby w pośpiechu" - podkreślił dziennikarz.

Następnym atutem niespełna 21-letniej zawodniczki ma być głowa. Hiszpan zauważa obecność Darii Abramowicz u boku Świątek i cytuje słowa polskiej tenisistki o psycholog: "Czasami patrzę na rzeczy poprzez moje emocje, więc miło jest mieć kogoś, kto trzyma cię na ziemi, kogoś, komu ufasz, że powie ci prawdę". Ekspert zauważa, że mimo wielkiego sukcesu, jaki Polka odniosła w wieku 18 lat (zwycięstwo we French Open 2020), mimo wielkiego zamieszania, nie zeszła z obranej drogi. 

Determinacja to kolejny punkt, jakim określono postawę Igi Świątek. Czytamy tam, że liderka światowego rankingu jest niezwykle skupiona na tym, aby za każdym razem, kiedy pojawia się na korcie, udowadniać, iż jest najlepsza. "Rekord 28-0 w ostatnich miesiącach potwierdza, że "Iga nie jest przypadkiem, ale konsekwencją bycia bardziej utalentowaną tenisistką niż inni dzięki pracy i rozwojowi osobistemu, które sama wykonywała".

Ostatnią częścią składowej wielkości pierwszej rakiety świata ma być pokora. Tu autor stwierdził, że mimo ogromnych sukcesów polska tenisistka wciąż pozostaje sobą. "Ilu graczy nie wiedziało, jak radzić sobie z ego przed zwycięstwem, lub ilu odpuściło, gdy byli zadowoleni. Z Igą ma się wrażenie, że nigdy nie ma dość, mimo że spełniła już dwa najczęściej powtarzające się marzenia profesjonalnej tenisistki: wygranie Wielkiego Szlema i bycie numerem 1".

Więcej o: