Iga Świątek bez jednoznacznej odpowiedzi ws. wykluczenia Rosji i Białorusi. Cztery zdania

Iga Świątek została zapytana o wykluczenie rosyjskich i białoruskich tenisistów ze zbliżającego się Wimbledonu. - Powiem tylko, że właściwa decyzja to ta, która nie powoduje eskalacji wojny - powiedziała Polka podczas konferencji prasowej przed turniejem w Madrycie, chcąc uniknąć jednoznacznej odpowiedzi na pytanie.

W zeszłym tygodniu władze Wimbledonu zdecydowały, że wykluczają z tegorocznego turnieju Rosjan i Białorusinów. W ten sposób Anglicy zareagowali na inwazję Rosji na Ukrainę przy wsparciu Białorusi. Wimbledon jako pierwszy turniej na świecie zdecydował się na tak radykalny ruch. To tym bardziej imponujące, że władze tenisa nie zawiesiły rosyjskich i białoruskich tenisistów, którzy nadal mogą grać jako zawodnicy neutralni.

Zobacz wideo Iga Świątek podekscytowana występem w Polsce. "Chcę czerpać energię z trybun"

O wykluczenie rosyjskich i białoruskich tenisistów została zapytana Iga Świątek. - Trudno mi o opinię, jaka decyzja jest słuszna. Mam dwadzieścia lat i nigdy nie zajmowałam się polityką. Szczerze, nawet w życiu prywatnym nie mam wiele do powiedzenia. Powiem tylko, że właściwa decyzja to ta, która nie powoduje eskalacji wojny - przyznała Polka na konferencji prasowej przed turniejem w Madrycie.

Iga Świątek podczas turnieju w MadrycieIga Świątek zaskoczyła trenera wynikami. "Nie wiem, czy ktoś to przewidział"

Środowisko tenisowe podzielone ws. wykluczenia Rosjan

Co ciekawe, za wykluczeniem Rosjan opowiedziała się także m.in. Rosjanka Daria Kasatkina. - Oczywiście jesteśmy rozczarowani, że nie możemy być częścią jednego z największych turniejów na świecie. Ale są teraz o wiele ważniejsze, większe rzeczy, które dzieją się na świecie. Życie ludzkie jest znacznie ważniejsze, to bardzo jasne - mówiła kilka dni temu.

Środowisko tenisowe jest jednak podzielone w sprawie decyzji władz Wimbledonu. Anglików skrytykowali m.in. Novak Djoković, legendy kobiecego tenisa Billie Jean King i Martina Navratilova oraz słynny trener Patrick Mouratoglou. Władze tenisa też są przeciwne postanowieniom turnieju w Londynie. WTA grozi sankcjami, w tym m.in. odebraniem tenisistkom punktów za występ w Wimbledonie 2022. 

Tomasz Świątek i Iga ŚwiątekOjciec Świątek wprost o Rosji i Białorusi w turniejach WTA. "Niedobre dla tenisa"

Iga Świątek wycofała się z turnieju w Madrycie

Iga Świątek miała wystąpić w nadchodzącym tygodniu w turnieju w Madrycie. W ostatniej chwili Polka wycofała się jednak z rywalizacji, tłumacząc się kontuzją. - Po bardzo intensywnym czasie i wygraniu czterech turniejów z rzędu przyszedł czas, aby zregenerować moje ramię, które dawało delikatne sygnały przemęczenia już po Miami. Moje ciało potrzebuje regeneracji. Po odpoczynku i zadbaniu o ramię będę przygotowywała się za granicą do turnieju w Rzymie i do Rolanda Garrosanapisała Świątek w mediach społecznościowych.

Więcej o: