Iga Świątek przed wielką szansą. Wirtualnie już jest w TOP3 w rankingu WTA

Iga Świątek (4. WTA) jest coraz bliżej awansu na podium w światowym rankingu WTA. W niedzielę wieczorem Polka pokonała Dunkę Clarę Tauson 6:7, 6:2, 6:1. Gra w 1/8 finału WTA 1000 w Indian zapewniła jej już skok na 3. pozycję w "wirtualnym rankingu". Nie wiadomo jednak, czy utrzyma pozycję.

Spotkanie nie należało do najłatwiejszych, ale Idze Świątek udało się pokonać rywalkę. Najtrudniejszy był pierwszy set, który trwał godzinę. W nim lepsza okazała się być Dunka Clara Tauson (40. WTA). Polka starała się bronić, ale nie była w stanie powstrzymać rywalki i przegrała 6:7. Kolejne dwie części to już dominacja Świątek. Polce udało się dwa razy przełamać Tauson i doprowadziła przewagę do końca seta. Trzeci set nie zaczął się najlepiej. Dunka objęła prowadzenie, ale nie na długo. Polka weszła na znakomity poziom skuteczności. Pokonała rywalkę, a cały mecz trwał 2 godziny i 19 minut. Następną przeciwniczką Świątek będzie Angelique Kerber - więcej o byłej liderce rankingu przeczytacie TUTAJ >>>.

Iga Świątek z szansą na historyczny awans. Polka pnie się w rankingu WTA

Kolejne zwycięstwa Igi Świątek w tym roku sprawiają, że 20-latka pnie się w rankingach. W 2022 roku Polka ma bardzo dobry bilans: 16 wygranych i tylko trzy porażki. W tym półfinał Australian Open, wygrana turnieju WTA w Dausze i teraz walka o ćwierćfinał w Indian Wells. Co się stanie, gdy Iga Świątek będzie dalej wygrywać?

Więcej informacji sportowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Punkty za wygraną w 1/16 finału w Indian Wells zapewniły Idze Świątek awans na 3. miejsce w światowym rankingu WTA. To najwyższa zajmowana przez nią dotychczas lokata. Jest to jednak jego wirtualna wersja. Oficjalna aktualizacja odbędzie się po zakończeniu zmagań w Stanach Zjednoczonych. Polka ma na koncie 4896 pkt. Wyprzedziła tym samym Arynę Sabalenkę, która przegrała już w pierwszej rundzie w Indian Wells z Włoszką Jasmine Paolini 6:2, 3:6, 3:6

Następny rywal Huberta Hurkacza sprawił sensację. Niski ranking jest mylącyNastępny rywal Huberta Hurkacza sprawił sensację. Niski ranking jest mylący

Podkreślmy, że Świątek nie ma gwarancji utrzymania swojego miejsca do następnej aktualizacji rankingu WTA. Wszystko zależy od jej postępów w kolejnych rundach WTA w Indian Wells, a także od wyników trzech innych tenisistek, które walczą o 1/8 finału turnieju. Są nimi: Anett Kontaveit, Maria Sakkari i Paula Badosa. Pierwsze dwie grają w poniedziałek (14 marca) wieczorem. Mecz Badosy odbędzie się w nocy o godz. 2:00 czasu polskiego (15 marca).

Z drugiej strony Świątek ma też szansę awansować nawet na 2. miejsce w światowym rankingu. Aby tego dokonać musiałaby wygrać turniej WTA 1000 w Indian Wells. Wtedy wyprzedziłaby także Barborę Krejcikovą, która ma obecnie 5073 pkt i nie bierze udziału w żadnym turnieju.

Świątek drugą rakietą świata? Ranking Race nie pozostawia temu żadnych wątpliwości

W innym rankingu Iga Świątek już jest drugą najlepszą rakietą świata. Najnowsza aktualizacja Rankingu Race pokazuje, że jedyną tenisistką, która uzyskała więcej punktów w 2022 roku jest Ashleigh Barty (2470 pkt), a więc liderka światowego rankingu WTA. Polka ma 1920 pkt, co daje jej ponad 600 pkt przewagi nad trzecią Anett Kontaveit.

Ranking Race i ranking WTA różnią się od siebie. Tenisistki zdobywają co prawda punkty do jednego i drugiego, ale zasada jest inna. Ranking WTA odpowiada za rozstawienie w turniejach czy miejscach w drabince. Punkty w nim ulegają przedawnieniu dopiero po czasie. Jedne "odchodzą", a inne przychodzą z kolejnymi wygranymi. W Rankingu Race natomiast punkty zeruje się na koniec roku. Od nowego sezonu zawodniczki zbierają je na nowo, a najlepszych osiem rakiet świata awansuje potem do turnieju WTA Finals, który odbywa się na koniec sezonu.