WADA nie miała litości. Amerykanka zdyskwalifikowana za doping

Amerykańska tenisistka Varvara Lepchenko została zdyskwalifikowana przez Światową Agencję Antydopingową. Kara, którą nałożyła na nią organizacja praktycznie oznacza dla niej koniec kariery.

Varvara Lepchenko "wpadła" w lipcu 2021 roku podczas turnieju WTA w Budapeszcie. Podczas kontroli antydopingowej oddała do analizy próbkę moczu. Ta trafiła do laboratorium w Montrealu. Po przebadaniu jej okazało się, że w organizmie tenisistki wykryto adrafinil. Jest to substancja pobudzająca, podtrzymująca stan czuwania i redukująca uczucie senności. Jest to zabroniony stymulant.

Zobacz wideo Iga Świątek: Chcę być bardziej agresywna na korcie

Varvara Lepchenko zdyskwalifikowana. Czy wróci jeszcze na kort?

W sierpniu Amerykanka została zawieszona do czasu wyjaśnienia sprawy. Tenisistka przekonywała, że nie zażyła tego środka celowo. W organizmie miał znaleźć się przypadkiem. Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) nie uwierzyła i w piątek ogłosiła wyrok, który dla Lepchenko może oznaczać w zasadzie koniec kariery – czteroletnia dyskwalifikacja. Zakończy się ona w sierpniu 2025 roku, kiedy Lepchenko będzie miała 39 lat. Poza tym Lepchenko straciła również punkty i pieniądze wywalczone latem 2021 roku w Budapeszcie, Gdyni, Charleston i Concord.

Więcej treści sportowych znajdziesz również na Gazeta.pl

To nie pierwsze problemy z dopingiem Amerykanki. W 2016 roku wykryto w jej organizmie meldonium. To środek, za którego stosowanie zdyskwalifikowana była Maria Szarapowa. Tenisistka utrzymywała, że przerwała przyjmowanie tej substancji w grudniu 2015 roku, czyli jeszcze zanim meldonium trafiło na listę zakazanych środków.

Varvara Lepchenko reprezentuje USA, ale z pochodzenia jest Ukrainką. Aktualnie znajduje się na 128. miejscu w rankingu WTA. Najwyżej w karierze była sklasyfikowana na 19. miejscu. Miało to miejsce w 2012 roku. Jej najlepszym wynikiem w Wielkim Szlemie była czwarta runda US Open (2015) i Rolanda Garrosa (2012). Wygrała 13 turniejów rangi ITF i jeden WTA 125K.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.