Rafael Nadal napisał historię. Takiego finału Australian Open nie było od ponad pół wieku

Rafael Nadal dokonał czegoś, czego nie udało się nikomu innemu od 57 lat! Hiszpan wygrał Australian Open mimo przegranej w pierwszych dwóch setach. Klasy nie zabrakło mu także po finale, w którym pokonał Daniiła Miedwiediewa 2:5,6:7, 6:4, 6:4, 7:5. - To był szacunek móc dzielić z tobą kort - mówił Nadal.

Rafael Nadal napisał niewiarygodną historię w finale Australian Open. Hiszpan przegrywał 0:2 w setach, 2:3 i 0:40 przy swoim serwisie w trzecim secie, jednak Daniił Miedwiediew zaczął popełniać błędy, a jego rywal dostrzegł w tym okazję. Finalnie Nadal wygrał trzy sety z rzędu, dzięki czemu zapisał się w historii nie tylko Australian Open, ale także innych turniejów Wielkiego Szlema.

To wyjątkowy moment dla Rafaela Nadala, który świętuje swój 21. w karierze sukces w turniejach Wielkiego Szlema. Po wygranym finale Hiszpan docenił swojego rywala, który wysoko zawiesił poprzeczkę. - Daniił jesteś prawdziwym mistrzem. Nie mam żadnych wątpliwości, że w swojej karierze zdobędziesz co najmniej kilka takich nagród. Gratuluję tobie i całej twojej drużynie. To jeden z najbardziej emocjonalnych meczów w mojej karierze. Życzę ci wszystkiego najlepszego - słyszeliśmy z kortu w Melbourne.

Więcej treści sportowych znajdziesz na Gazeta.pl

Rafael Nadal podziękował także swoim bliskim i wszystkim osobom zaangażowanym w sprawne funkcjonowanie Australian Open 2022. - Bez Was nic z tego nie byłoby możliwe. Naprawdę nie potrafię opisać towarzyszących mi obecnie uczuć. W przyszłym roku postaram się wypaść jak najlepiej - zakończył.

Rafael Nadal jednym z czterech tenisistów w historii. Takiego finału Australian Open nie było od 57 lat!

Aby podkreślić wagę zwycięstwa Rafaela Nadala w Australian Open 2022, musimy wrócić na chwilę do historii. Portal ze statystykami Opta Ace podkreśla, że Hiszpan stał się czwartym w historii turnieju zawodnikiem, który wygrał finał Australian Open po przegraniu dwóch pierwszych setów. Pierwszym był Amerykanin Fred Alexander w 1908 roku, następnie Australijczyk Rod Laver w 1960 roku i wreszcie jego rodak Roy Emerson w 1965 roku. Dopiero po 57 latach udało się tego dokonać Nadalowi, który pokonał Miedwiediewa.

W latach, w których Emerson sięgnął po wielkoszlemowy tytuł zawody w Australii nie występowały jednak pod nazwą Australian Open. Turniej w latach 1927-1969 był określany mistrzostwami Australii (The Australian Championships). Dlatego portal "Gracenote Olympic" słusznie zauważył, że 35-letni tenisista jest pierwszym zawodnikiem w erze "Open", który wygrał finał w Australii właśnie w ten sposób.

Finał AO - kłótnia z sędziąWielki zgrzyt w historycznym finale. Miedwiediew był wściekły. Interweniował w sędziego

Ostatnio udało się to Novakovi Djokoviciowi w zeszłorocznym finale Roland Garros. Serb mierzył się ze Stefanosem Tsitsipasem. W pierwszych dwóch rundach przegrywał 6:7, 2:6. Ale w kolejnych trzech był górą: 6:3, 6:2, 6:4. Przypomnijmy, że to właśnie Djoković wygrał Australian Open w 2021 roku.