Prawnicy Djokovicia reagują. "Jego deportacja zagrozi rentowności Australii"

Dominik Senkowski
Prawnicy Novaka Djokovicia przekonują, że "deportacja Djokovicia zagroziłoby rentowności Australii jako gospodarza Australian Open". W tym samym czasie Rafael Nadal mówi: Żaden tenisista w historii nie jest większy od turnieju tenisowego.

Oświadczenie przygotowane przez prawników Novaka Djokovicia zostało upublicznione. 268-stronicowy dokument daje wyobrażenie o tym, jak zespół prawniczy Serba planuje walczyć z kluczowym twierdzeniem władz Australii, że jego poglądy antyszczepionkowe są słuszną podstawą do unieważnienia wizy.

Zobacz wideo "Djoković jest największym sportowcem w naszym kraju. Wszyscy jesteśmy po jego stronie"

Minister Australii o poglądach Djokovicia

- Australijski rząd twierdzi, że obecność Novaka Djokovica przez dwa tygodnie Australian Open może zagrozić życiu i porządkowi społecznemu, zwiększając nastroje antyszczepionkowe i lekceważenie zasad COVID-19 - informuje "The Age". 

Minister imigracji Alex Hawke w piśmie do sądu wskazał: "Biorąc pod uwagę pozycję pana Djokovica jako wzoru do naśladowania w sportowej i szerszej społeczności, jego obecność w Australii może sprzyjać podobnemu lekceważeniu wymogów ostrożności po otrzymaniu pozytywnego testu na COVID-19. W szczególności zachowanie Djokovicia może zachęcać lub wpływać na innych, aby naśladowali jego wcześniejsze zachowania i nie przestrzegali odpowiednich środków zdrowotnych po pozytywnym teście, co samo w sobie może prowadzić do przeniesienia choroby i poważnego zagrożenia."

Prawnicy Djokovicia odpowiadają

Prawnicy Djokovicia postanowili przyjąć reguły gry zaproponowane przez Hawke’a i odnieść się do argumentu "interesu publicznego", na który powołuje się minister. Twierdzą, że Djoković ma "szerokie poparcie w społeczności australijskiej". - W Australii i za granicą pan Djokovic ma wielkie wsparcie, aby pozostał w Australii i uczestniczył w Australian Open 2022" - czytamy w dokumencie.

Zespół prawny Djokovicia załączył także zrzut ekranu ankiety internetowej przeprowadzonej przez "The Age" oraz "Sydney Morning Herald", w której zapytano: "Czy Djoković powinien zostać w Australii?". 60 procent głosujących miało poprzeć pozostanie Serba w kraju, przy czym widać, że i jego prawnicy oddali głos na "TAK".

Wyniki tej ankiety są bardzo ciekawe, bo w większości podobnych badań dominowali w ostatnich dniach przeciwnicy pozostania lidera rankingu ATP.

Deportacja Serba zagraża finansom Australii?

W dokumentach strony Djokovicia załączono także petycję online z ponad 83 tys. podpisów popierających Serba.

- Istnieje kilka powodów, dla których utrzymanie decyzji o anulowaniu wizy pana Djokovicia byłoby sprzeczne z interesem publicznym. Po pierwsze, takie działanie prawdopodobnie wpływałoby negatywnie na globalną reputację Australii, zakwestionowałoby politykę bezpieczeństwa granic Australii oraz zasady praworządności obowiązujące w Australii - czytamy.

- Po drugie, takie działanie zaszkodziłoby australijskim interesom gospodarczym i zagroziłoby rentowności Australii jako gospodarza tak prestiżowego, międzynarodowego wydarzenia sportowego, jak turniej wielkoszlemowy - dodano.

Tomasz Hajto i Cezary KuleszaHajto i Kucharski wymyślili selekcjonera dla Polski. Kulesza już działa i pyta, choć są problemy

Prawnicy Novaka Djokovicia sugerują, że deportacja najlepszego tenisisty świata wpłynie bardzo negatywnie na aspekt finansowy Australian Open. Twierdzenia te brzmią tym ciekawiej, gdy zestawimy je z sobotnią wypowiedzią Rafaela Nadala. - Nie mam wątpliwości, że Novak Djoković jest jednym z największych tenisistów w historii. Ale żaden zawodnik w historii nie jest większy od turnieju tenisowego. Zawodnicy przychodzą i odchodzą, nadejdą kolejni. Nikt, nawet Roger Federer, Novak Djoković, ja czy Bjorn Borg, tenis idzie dalej. Australian Open jest znacznie większy niż jakikolwiek tenisista - powiedział Hiszpan na konferencji prasowej.

Oskarżenia o motywy polityczne

- Anulowanie wizy pana Djokovicia stworzyłoby także wrażenie podejmowania decyzji motywowanych politycznie. Byłoby to wyraźnie sprzeczne z interesem publicznym i mogłoby służyć jedynie interesom politycznym. Minister imigracji nie może być przekonany, że istnieje interes publiczny w anulowaniu wizy pana Djokovicia - zakończono.

Rząd Scotta Morrisona oskarżany jest o populizm i wykorzystywanie tenisisty do walki politycznej. Tylko jeśli sprawa Djokovicia miałaby być "motywowana politycznie" - jak wskazują jego prawnicy - to najprawdopodobniej musiałoby to oznaczać, że większość australijskiego społeczeństwa popiera deportację Serba (inaczej rząd by się na to nie decydował, jeśli kieruje się polityką). To zaś stałoby w sprzeczności z twierdzeniem zespołu prawników Djokovicia, że tenisista ma „szerokie poparcie w społeczności australijskiej", na potwierdzenie czego dołączono wspomnianą ankietę.

Di Marzio zwiastuje transfer reprezentanta Polski. Ma być częścią wymianyDi Marzio zwiastuje transfer reprezentanta Polski. Ma być częścią wymiany

Większość Australijczyków chce wydalenia lidera rankingu. Trudno im się dziwić, bo żyją w kraju o bardzo surowych zasadach pandemicznych, w samym Melbourne sześć razy wprowadzano lockdown, który trwał łącznie dziewięć miesięcy. Rozprawa Novaka Djokovicia rozpocznie się w niedzielę o 9:30 rano czasu australijskiego (w Polsce w sobotę o 23:30). 

Więcej o: