Skandal w tenisie. Dyskwalifikacja na 11 lat! Sześciu zawodników skazanych

Wielki skandal w tenisie. International Tennis Integrity Agency ogłosiło, że zakończone zostało śledztwo ws. korupcji w tenisie. W sprawę zamieszanych jest aż sześciu zawodników.

W aferę korupcyjną zamieszanych jest sześciu marokańskich tenisistów. Według informacji ITIA wszyscy otrzymali zakaz gry w tenisa. Zawodnikom zarzuca się złamanie zasad Tennis Anti-Corruption Program (TACP - Tenisowy Program Antykorupcyjny). - Sankcje oznaczają, że zawodnicy mają zakaz gry lub uczestnictwa w jakimkolwiek wydarzeniu tenisowym zarządzanym, lub organizowanym przez jakikolwiek międzynarodowy organ zarządzający tenisem, lub krajowy związek - czytamy w oświadczeniu ITIA. 

Zobacz wideo Dlaczego Iga Świątek zmieniła trenera? "Przemyślana, ale ryzykowna decyzja"

Tenis. Sześciu zawodników skazanych za aferę korupcyjną

Wyniki śledztwa jasno wskazują, że wszyscy zawodnicy byli winni wielu wykroczeń i zarzutów dotyczących ustawiania meczów, w tym konkretnych elementów spotkań i otrzymywania pieniędzy za te działania. Do tego zaliczyć trzeba również brak reakcji na wiedzę o innych działaniach mających znamiona przestępstwa o charakterze korupcyjnym. Przestępstwa wszystkich sześciu zawodników były ze sobą powiązane.

Gamescom 2019. Microsoft przedstawił listę gier, które w sierpniu trafią na Xbox Game PassJeden z największych błędów Microsoftu? Firma odrzuciła znakomitą współpracę

Więcej treści sportowych znajdziesz na Gazeta.pl

Zakaz gry wszedł w życie od czasu ich tymczasowego zawieszenia, czyli 13 lipca 2021 roku. Tenisiści mogą się odwołać w ciągu 20 dni od daty otrzymania decyzji Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu. Jakie kary spotkały wszystkich sześciu sportowców? Sprawy zostały rozstrzygnięte przez niezależnego urzędnika antykorupcyjnego Charlesa Hollandera QC, który po przesłuchaniu orzekł, że:

  • Amine Ahouda zostaje wykluczony z gry na 11 lat i ukarany grzywną w wysokości 5 tys. dolarów,
  • Anas Chakrouni otrzymuje zakaz gry na 10 lat i grzywnę w wysokości 5 tys. dolarów,
  • Ayoub Chakrouni zostaje dożywotnio wykluczony z gry i ukarany grzywną w wysokości 10 tys. dolarów,
  • Mohamed Zakaria Khalil otrzymuje zakaz gry na 9 lat i grzywnę w wysokości 5 tys. dolarów,
  • Soufiane El Mesbahi otrzymuje zakaz gry na 9 lat i grzywnę w wysokości 5 tys. dolarów
  • Yassir Kilani zostaje ukarany zakazem gry na 9 lat i grzywną w wysokości 5 tys. dolarów. 
Więcej o: