Kolejna rewolucja w Pucharze Davisa? Do gry wkraczają szejkowie

Wszystko wskazuje na to, że po trzech latach Puchar Davisa znów przejdzie reformę. Ma grać tylko szesnaście drużyn, a decydujące spotkania odbywałyby się w Abu Zabi.

Puchar Davisa to największe międzynarodowe zawody tenisowe drużyn męskich. Rozgrywki organizowane są corocznie przez Międzynarodową Federację Tenisową. Są to jedne z najstarszych rozgrywek sportowych, bo pierwsza edycja miała miejsce w 1900 roku w Brookline.

Dwaj mało znani zawodnicy pobili rekord Federera i del Potro. Dwaj mało znani zawodnicy pobili rekord Federera i del Potro. "To było głupie"

Reforma znów spotka się z krytyką?

W tym roku tytułu bronili Hiszpanie. Do finałowych rozgrywek przystąpiło 18 zespołów podzielonych na sześć grup. Po dwie grupy rywalizowały w Madrycie, Turynie i Innsbrucku. Hiszpanie po porażce z Rosjanami 1:2 nie awansowali do ćwierćfinału. W nich Niemcy pokonali Wielką Brytanię 2:1, a Chorwaci wygrali z Włochami 2:1. W dwóch ostatnich ćwierćfinałach Rosjanie zagrają ze Szwedami, a Serbowie z reprezentantami Kazachstanu.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Od półfinału rywalizacja będzie się toczyć w Madrycie, gdzie dwa lata temu rozgrywany był cały turniej. Rok temu Puchar Davisa odwołano ze względu na pandemię koronawirusa.

Wszystko wskazuje na to, że od przyszłorocznej edycji formuła Pucharu Davisa się zmieni. Organizatorzy chcą przeprowadzić kolejną reformę - pisze brytyjski dziennik "The Telegraph". Od przyszłego roku grać ma szesnaście drużyn, a mecze fazy grupowej odbywałyby się w czterech europejskich miastach. Faza pucharowa miałaby być w Abu Zabi.

Dziennikarze "Daily Telegraph" uważają, że prawdopodobnie już pod koniec tego tygodnia reforma zostanie zatwierdzona przez Międzynarodową Federację Tenisa (ITF).

Iga ŚwiątekCały świat zachwyca się Igą Świątek. Nawet Indie. "Ulubienica mediów"

To będzie kolejna reforma Pucharu Davisa. Trzy lata temu Kongres Międzynarodowej Federacji Tenisowej przegłosował w Orlando reformę rozgrywek. Gruntownie zmieniły one swój trwający nieprzerwanie od 118 lat format. Jego inicjatorem był piłkarz FC Barcelony, Gerard Pique. Wspierana przez japońskich miliarderów grupa inwestycyjna Kosmos, na której czele stoi, przeprowadziła rewolucję rozgrywek. Legendy tenisa bardzo ją krytykowały.

Więcej o: