Niespodzianka w ATP Finals! Poznaliśmy ostatniego półfinalistę

Debiutujący w turnieju ATP Finals Casper Ruud został ostatnim półfinalistą imprezy. Norweg zapewnił sobie awans do najlepszej czwórki po wygraniu pasjonującego meczu z Andriejem Rublowem 2:6, 7:5, 7:6.

To był pojedynek o zajęcie drugiego miejsca w grupie zielonej i awans do półfinału. Obaj tenisiści mieli dotychczas po jednym zwycięstwie na koncie i porażce z liderem światowego rankingu - Serbem Novakiem Djokoviciem.

ONZ włącza się do sprawy Shuai Peng. 'Domagamy się dowodów'ONZ włącza się do sprawy Shuai Peng. "Domagamy się dowodów"

Ruud przełamał złą serię

Historia dotychczasowych meczów tych tenisistów mogła wskazywać tylko jednego faworyta - Andrieja Rublowa. Rosjanin wygrał bowiem wszystkie pięć spotkań, a w trzech ostatnich nie stracił nawet seta.

Pierwsza partia piątkowego pojedynku wskazywała, że Rublow podtrzyma świetną serię. Wygrał ją pewnie 6:2. Rosjanin miał aż 92 proc. wygranych punktów po pierwszym podaniu (rywal tylko 55 proc.). W dodatku popełnił tylko cztery niewymuszone błędy (Norweg dziewięć) i miał więcej winnerów (8-7).

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl.

Rublow już na początku drugiego seta przełamał Ruuda, prowadził 2:1, 40:15 i wydawało się, że ma otwartą drogę do półfinału ATP Finals. Norweg zaczął jednak grać zdecydowanie lepiej, zdobył cztery punkty z rzędu i błyskawicznie odrobił straty. Mało tego, w dwunastym gemie znów przełamał Rosjanina i wygrał seta.

W decydującym secie znów Rublow nie wykorzystał przewagi przełamania (na 3:2). Błyskawicznie stracił prowadzenie, a potem obaj tenisiści wygrywali swoje serwisy i doszło do tie-breaka. Był on bardzo wyrównany. Ruud przegrywał 1:2, ale zdobył trzy punkty z rzędu. Potem przy jego prowadzeniu 5:3 miał pecha, bo po forhendzie Rosjanina, piłka dotknęła taśmy i wylądowała po jego stronie. Za chwilę jednak Ruud kapitalnie zagrał smeczem w długiej wymianie i miał dwie piłki meczowe. Pierwszą Rublow obronił asem serwisowym. W taki sam sposób jednak Ruud zakończył mecz.

Obaj tenisiści zaserwowali po czternaście asów i wygrali 14 z 18 akcji przy siatce. Więcej winnerów miał Ruud (39-33) i popełnił mniej niewymuszonych błędów (22-31).

WTA domaga się reakcji Chin ws. Shuai Peng. Turnieje w Chinach zagrożoneWTA domaga się reakcji Chin ws. Shuai Peng. Turnieje w Chinach zagrożone

Ruud w półfinale ATP Finals zmierzy się z kolejnym Rosjaninem, wiceliderem światowego rankingu Daniiłem Miedwiediewem. W drugim półfinale Novak Djoković zagra z Niemcem Alexanderem Zverevem (3. ATP). Najpierw jednak Serb zakończy fazę grupową. W piątek o godz. 21 jego rywalem będzie Brytyjczyk Cameron Norrie (12. ATP).