Iga Świątek poznała rywalkę w IV rundzie Wimbledonu. Niespodzianka!

Nie Garbine Muguruza (WTA 12), a Ons Jabeur (WTA 24) będzie rywalką Igi Świątek w IV rundzie wielkoszlemowego Wimbledonu. Tunezyjka niespodziewanie pokonała wyżej notowaną Hiszpankę w trzech setach - 5:7, 6:3, 6:2.

Iga Świątek w piątek bardzo pewnie awansowała do IV rundy turnieju w Londynie, w niespełna godzinę wygrywając z Rumunką Iriną-Camelią Begu 6:1, 6:0. Polka szlifuje swój najlepszy wynik na Wimbledonie, gdzie dotąd w turnieju seniorskim występowała tylko raz i w 2019 roku zakończyła zmagania już na I rundzie.

W poniedziałek jej rywalką będzie Ons Jabeur. Sklasyfikowana na 24. miejscu w światowym rankingu Tunezyjka potwierdziła dobrą formę po wygraniu turnieju w Birmingham (pierwsze zwycięstwo w turnieju WTA) i po trzysetowej walce wyeliminowała Garbine Muguruzę 5:7, 6:3, 6:2.

Pierwszy set rozgrywanego na korcie centralnym spotkania był setem błędów z obu stron. Obie tenisistki nie trafiały nawet 60% pierwszego podania i w sumie popełniły 25 niewymuszonych błędów. W końcówce lepsza okazała się Muguruza, która zwyciężyła 7:5, ale jej gra była daleka od ideału, o czym świadczy, ze w całym secie Jabeur miała aż 12 break-pointów. Na szczęście Hiszpanki, Tunezyjka wykorzystała tylko dwa z nich, a sama Muguruza w analogicznej sytuacji wykorzystała 3 z 6 piłek na przełamanie.

Pictures of the Week Europe and Africa Photo GalleryMordercza trawa torpeduje Wimbledon. Tenisiści grzmią: Boże, nie mogę w to uwierzyć

Druga partia była zupełnie inna. Tym razem obie tenisistki wygrywały zgodnie swoje podanie, ale za jednym wyjątkiem. Od stanu 3:3 trzy kolejne gemy padły łupem Jabeur, która zdecydowanie poprawiła swoją grę i przy gorszej postawie rywalki wygrała 6:3.

Seria Jabeur trwała w najlepsze. Tunezyjka zdobyła aż 16 punktów z rzędu i w trzecim secie wyszła na prowadzenie 2:0, a w kolejnym gemie miała aż trzy break-pointy. Muguruza zdołała po 14 piłkach i grze na przewagi odwrócić losy tego gema, ale później znów to Jabeur najpierw wygrała swój serwis, a potem ponownie przełamała Hiszpankę. Gem na 4:1 dla Tunezyjki również trwał 14 piłek, a Jabeur wykorzystała w nim dopiero piątego break-pointa.

Takiej sytuacji Jabeur, która w całym spotkaniu miała aż 29 piłek na przełamanie (z których wykorzystała 5), nie mogła zmarnować. Wygrała trzeciego seta 6:2 i awansowała do IV rundy Wimbledonu, w której zagra z Igą Świątek.

Iga Świątek wygrała jedyne spotkanie z Jabeur

Obie tenisistki dotąd spotkały się tylko raz - w 2019 roku na turnieju w Waszyngtonie lepsza okazała się Polka, która po zaciętej trzysetowej walce pokonała Jabeur 4:6, 6:4, 6:4.