Trójka Polaków przed szansą na ogromne pieniądze! Ile można wygrać w Wimbledonie?

Wystartowała kolejna edycja wielkoszlemowego Wimbledonu! W poniedziałek spotkanie pierwszej rundy rozegra Iga Świątek, a we wtorek wystąpią Hubert Hurkacz i Magda Linette. Ile mogą zarobić Polacy w przypadku wygranej na kortach trawiastych w Londynie?

Spotkanie pierwszej rundy Wimbledonu pomiędzy Igą Świątek, a Tajką Su-Wei Hsieh odbędzie się w poniedziałek 28 czerwca na jednym z dwóch głównych kortów w Londynie. Zawodniczki wyjdą na kort po zakończeniu spotkania Stefanosa Tsitsipasa z Francesem Tiafoe (prawdopodobnie po godzinie 19:00). Hubert Hurkacz we wtorek prawdopodobnie o godz. 12:00 zmierzy się z Lorenzo Musettim. Magda Linette zagra z Amandą Anisimową. O jak duże pieniądze walczą polscy tenisiści?

Zobacz wideo "Iga Świątek uczy się od Mattek-Sands. W przyszłości mogą wygrać jakiegoś szlema"

Iga Świątek, Magda Linette i Hubert Hurkacz walczą o olbrzymie pieniądze. Pełna pula Wimbledonu 2021 sięga 35 mln funtów

Według oficjalnych danych pełna pula nagród w tym roku wyniesie 35 milionów funtów, czyli około 184 mln złotych. Oznacza to, że w porównaniu do 2019 roku (kiedy odbyła się ostatnia edycja - w 2020 roku turniej odwołano z powodu pandemii koronawirusa) ogólna kwota spadła o 7,85 proc. Wtedy pula nagród wynosiła 38 mln funtów.

Euro SekcjaJest decyzja ws. przyszłości Paulo Sousy! Niezależna od wyborów w PZPN [Euro Sekcja]

Warto dodać, że w tym roku w podaną sumę nie są wliczone zakwaterowania dla uczestników, które pokryje AELTC - klub tenisowy położony na terenach przy Church Road w londyńskiej dzielnicy Wimbledon. W obliczeniach nie uwzględniono również diety dla zawodników. To oznacza, że pełna pula może w praktyce wynieść więcej niż dwa lata temu. W 2019 roku tego rodzaju wydatki wyceniono na 1,08 mln funtów.

Wimbledon 2021. Ile mogą zarobić zwycięzcy turnieju w Londynie?

Poza oficjalnym budżetem zmniejszone zostały również pensje zwycięzców Wimbledonu 2021. Triumfatorzy singla otrzymają 1,7 mln funtów, co stanowi spadek o 27,66 proc. w porównaniu do imprezy sprzed dwóch lat (ale jednocześnie dla Świątek to mogą być największe pieniądze w karierze, bo na triumfie w Roland Garros 2020 zarobiła ok. 1,4 mln funtów). W przeliczeniu na złotówki kwota ta wynosi 8,925 milionów. Finaliści z kolei otrzymają 900 tys. funtów (23,4 proc. mniej), czyli w przeliczeniu 4,725 mln zł. W podobnej sytuacji będą półfinaliści Wielkiego Szlema, którzy mogą liczyć na wypłatę obniżoną o 21 proc. Kwota wynosi 465 tys. funtów, czyli 2,441 mln złotych.

Dobrą wiadomością dla startujących w Wimbledonie tenisistów jest wzrost pensji w pierwszych rundach turnieju. "Turniej koncentruje swoje wysiłki na wspieraniu graczy, którzy nie są w dobrej sytuacji finansowej" - pisze "Perfect-Tennis". Na większą wypłatę w porównaniu z 2019 rokiem mogą liczyć ćwierćfinaliści. Kwotę na tym etapie podniesiono z 294 tys. do 300 tys. funtów. 

Wzrost będzie szczególnie widoczny od pierwszej do czwartej rundy. Startujący w turnieju otrzymają 48 tys. funtów (6,67 proc. więcej), w drugiej kwota wzrośnie do 75 tys., w trzeciej do 115 tys., a w czwartej do 181 tys. funtów, czyli 950 tysięcy złotych. Na podwyżkę mogą liczyć również tenisiści startujący w kwalifikacjach.

Więcej o: