Niespodziewana porażka U. Radwańskiej. Nie zagra na Wimbledonie

Urszula Radwańska (233. WTA) nie zagra w głównej drabince Wimbledonu. Polska tenisistka niespodziewanie odpadła w finale kwalifikacji, przegrywając 0:2 (w setach 3:6, 2:6) z Amerykanką Danielle Lao (238. WTA).

Młodsza siostra Agnieszka Radwańskiej była bliska awansu do głównej fazy Wimbledonu. Po wyeliminowaniu 6:3, 7:5 rozstawionej z numerem osiemnastym Słowaczki Anny Karoliny Schmiedlovej, Polkę dzielił tylko jeden krok od celu. Niestety w decydującym spotkaniu nie miała nic do powiedzenia z klasyfikowaną o pięć miejsc niżej w rankingu Lao, ulegając rywalce 0:2 w jedną godzinę i 21 minut.

Gładka przegrana Urszuli Radwańskiej. Polka straciła szansę i nie zagra siódmy raz w karierze na trawiastych kortach Wimbledonu

W pierwszym secie Ula Radwańska została dwa razy błyskawicznie przełamana i Amerykanka prowadziła już 3:0. Później Polka próbowała jeszcze nawiązać walkę, kiedy wygrała dwa gemy z rzędu, ale ostatecznie to Lao cieszyła się z wygranej w pierwszym secie 6:3.

Druga partia tylko na początku miała zacięty przebieg. Polka wygrała swoje podanie i miała szansę na przełamanie Amerykanki, ale nie wykorzystała go. Później powtórzyła się sytuacja z pierwszego seta i Radwańska została aż dwa razy przełamana, przegrywając w sumie trzy gemy z rzędu. Lao kontrolowała spotkanie i ostatecznie pewnie wygrała seta 6:2, a cały mecz 2:0, wykorzystując pierwszą piłkę meczową przy serwisie Polki.

Radwańska dotychczas sześć razu grała w karierze w turnieju głównym Wimbledonu. Dotychczas jej najlepszym wynikiem jest druga runda w latach 2008-2009, 2013 i 2015.

Ostatecznie w turnieju na kortach Wimbledonu zagra tylko trójka polskich tenisistek i tenisistów. W rywalizacji singla kobiet będą to Magda Linette i Iga Świątek, a w singlu mężczyzn Hubert Hurkacz

Rywale polskich tenisistów w I rundzie Wimbledonu. Drugi start Świątek

W piątek odbyło się losowane, które wyłoniło rywali dla polskich tenisistów. Świątek w I rundzie zmierzy się z doświadczoną Tajwanką Hsieh Su-wei, która w singlu najdalej doszła w Londynie do IV rundy. Hsieh ma na koncie za to dwie wygrane w rywalizacje deblistek na kortach Wimbledonu w 2013 i 2019 roku. Dla Świątek będzie to drugi start w karierze na trawiastych kortach w Londynie. W 2019 roku odpadła już w I rundzie ze Szwajcarką Viktoriją Golubić.  W przypadku dojścia do ćwierćfinału ewentualną rywalką Polki w tej fazie może być Aryna Sabalenka, rozstawiona z numerem drugim.

Druga Polka, Magda Linette trafiła na Amandę Anisimovą (81. WTA). Zawodniczki grały już ze sobą podczas Wimbledonu 2019, gdy Polka okazała się lepsza. Oprócz tego Linette mierzyła się z Amerykanką w tym roku w Charleston, kiedy uległa 1:2 w setach.

Swojego rywala w I rundzie singla mężczyzn poznał również Hubert Hurkacz. Będzie nim Włoch Lorenzo Musetti (58. ATP). Ostatnio grali ze sobą w maju 2021 roku w Rzymie i wówczas Polak skreczował, gdy przegrywał 4:6, 0:2.

Wcześniej w eliminacjach odpadły dwie Polki. Katarzyna Kawa (133. WTA) przegrała z Rosjanką Witaliją Djaczenko (150. WTA) 5:7, 1:6, a Magdalena Fręch (145. WTA) uległa Australijce Arinie Rodionowej (149. WTA) 5:7, 5:7. Nie udało się również awansować do turnieju głównego Wimbledonu Kamilowi Majchrzakowi (105. ATP). Polak po trzygodzinnym pojedynku przegrał z Chilijczykiem Marcelo Tomasem Barriosem (210. ATP) 4:6, 6:4, 6:7 (4:7), 3:6.

Wimbledon rozpoczyna się 28 czerwca i potrwa do 11 lipca. Wśród kobiet tytułu nie obroni Simona Halep, która z powodu kontuzji łydki musiała się wycofać.