Iga Świątek tytułu nie obroni, ale w rankingu punktów jeszcze nie straci

Iga Świątek odpadła w ćwierćfinale tegorocznego Roland Garros. Polka przegrała 4:6, 4:6 z Marią Sakkari. Pomimo porażki, Świątek zachowa na razie punkty w rankingu WTA - wszystko za sprawą zmian w przepisach.

Iga Świątek nie powtórzy niestety sukcesu z poprzedniego roku i nie wygra wielkoszlemowego Roland Garros. Przynajmniej w singlu. Polka zakończyła swój udział w tegorocznej edycji turnieju na ćwierćfinale. Na tym etapie lepsza okazała się Greczynka Maria Sakkari (18. WTA), która wygrała z polską tenisistką 6:4, 6:4.

Iga Świątek przegrała z Marią Sakkari żegna się z turniejem Rolanda Garrosa.Licznik zatrzymał się na liczbie 22. Iga Świątek nie obroni tytułu w Paryżu

Zobacz wideo Iga Świątek: Najważniejsze jest to, żeby nie mieć oczekiwań w stosunku do swojej gry. Wtedy mój poziom się poprawia

Iga Świątek do tegorocznego Roland Garros przystępowała z misją obrony nie tylko tytułu wywalczonego przed rokiem, ale także punktów, które w 2020 roku zdobyła z racji zwycięstwa w całym turnieju. Do stracenia Polka miała bardzo dużo - bo aż 2000 punktów, które zdobyła w ubiegłym roku.

Iga Świątek skorzysta na zmianie przepisów

Polka, odpadając w ćwierćfinale w tym roku, zdobyła 430 punktów. To oznaczałoby, że od jej aktualnego wyniku w rankingu WTA, odliczone zostanie aż 1570 punktów. Z powodu pandemii koronawirusa zmieniono jednak przepisy dotyczące rankingu - dzięki temu Świątek nadal będzie mieć w rankingu punkty z ubiegłego roku.

Iga Świątek poprosiła o przerwę medycznąIga Świątek nagle przerwała mecz i zeszła z kortu. Trudny moment Polki

To jednak zmieni się we wrześniu. Równo rok od zakończenia turnieju przestanie być brana pod uwagę zasada, że liczony jest lepszy rezultat z lat 2020-2021. Polka straci 1570 punktów i może spaść w rankingu WTA, jeśli wcześniej nie nadrobi różnicy, wysoko punktując w innych turniejach.

Iga Świątek może jeszcze spaść w rankingu WTA

Iga Świątek może spaść na 10. pozycję, ale tylko w jednym przypadku - gdy Maria Sakkari, która awansowała do półfinału, wygra cały turniej. Greczynka już teraz awansowała na 17. pozycję. Jeśli awansuje do finału, awansuje na 14. miejsce. W przypadku wygranej w finale będzie klasyfikowana od poniedziałku na 9. pozycji, właśnie przed Igą Świątek.