Zmiana miejsca Igi Świątek w rankingu WTA. Tak będzie wyglądał najnowszy ranking

O jedną pozycję w rankingu WTA spadnie Iga Świątek. Wyprzedzi ją jej niedawna pogromczyni, a późniejsza zwyciężczyni turnieju w Dubaju, Garbine Muguruza.

Iga Świątek bardzo dobrze rozpoczęła 2021 rok. Udało jej się dotrzeć do IV rundy Australian Open i zwyciężyć w turnieju WTA 500 w Adelajdzie. Dzięki temu awansowała na 15. miejsce w rankingu WTA, co jest jej najlepszym wynikiem w karierze.

Iga Świątek gra z Iga Świątek gra z "wyszczekaną dominatorką". Powiedziała "nie" rewolucji wenezuelskiej

Muguruza awansuje w rankingu kosztem Świątek

Najlepsza polska tenisistka w środę przegrała w 1/8 finału turnieju w Dubaju w turnieju rangi WTA 1000 z Garbine Muguruzą (16. WTA) 0:6, 4:6. I właśnie Hiszpanka wyprzedzi ją w najnowszym rankingu WTA, który zostanie opublikowany w poniedziałek. Polka spadnie o jedną pozycję - będzie na szesnastym miejscu, a Muguruza awansuje na trzynastą pozycję.

To efekt tego, że Hiszpanka w sobotnim finale turnieju w Dubaju pokonała Czeszkę Barborę Krejcikovą (63. WTA) 7:6 (8:6), 6:3. W tie-breaku w pierwszym secie zwyciężczyni dwóch turniejów wielkoszlemowych przegrywała 3:5, a potem 5:6. Potrafiła jednak się obronić i wygrać seta. W drugiej partii już na jej otwarcie przełamała rywalkę, a potem znów to zrobiła w dziewiątym gemie. Mecz trwał dwie godziny i dziewięć minut.

To kolejny świetny występ Muguruzy w tym roku i trzeci finał. W styczniu awansowała do decydującego pojedynku w turnieju w Melbourne (Yarra Valley Classic), w którym przegrała z liderką światowego rankingu, Australijką Ashleigh Barty 6:7 (3:7), 4:6. Potem była bliska osiągnięcia wielkiego wyniku w Australian Open. W 1/8 finału miała dwie piłki meczowe z późniejszą zwyciężczynią turnieju, Japonką Naomi Osaką, ale ostatecznie przegrała w trzech setach 6:4, 4:6, 5:7 po trwającym blisko dwie godziny pojedynku. Przez wielu ekspertów, określanym mianem przedwczesnego finału. Wysoką formę pokazała również w kolejnym turnieju w Doha, gdzie dopiero w finale pokonała ją Czeszka Petra Kvitova.

Przegrany finał Kacpra Żuka. Ale Polak walczył nie tylko z rywalemPrzegrany finał Kacpra Żuka. Ale Polak walczył nie tylko z rywalem

Dla Muguruzy to ósmy singlowy tytuł, pierwszy od kwietnia 2019 roku, gdzie triumfowała w turnieju w Monterrey. Hiszpanka i Iga Świątek teraz zagrają w mocno obsadzonym turnieju w Miami. Zgłosiły się do niego niemal wszystkie najlepsze tenisistki, a impreza nazywana jest piątą lewą Wielkiego Szlema. Wśród kobiet i mężczyzn wystąpi bowiem po 96 uczestników.