Kontrowersje w Australian Open. Tenisista usunięty z drabinki mimo wygranej

Niecodzienna sytuacja w trakcie Australian Open. Amerykanin Denis Kudla został usunięty z drabinki eliminacji w Dausze mimo wygranej z Marokańczykiem Elliottem Benchetritem (6:4, 6:3).

W tym roku kwalifikacje do Australian Open są wyjątkowe, a tenisiści swoje mecze rozgrywają w katarskiej Dausze. Wszystko ze względów bezpieczeństwa. W Katarze uczestnicy przeszli testy na koronawirusa, ale organizatorom i tak zdarzają się wpadki.

Do kontrowersyjnej sytuacji doszło w meczu I rundy eliminacji, w którym Denis Kudla mierzył się z Elliottem Benchetritem. Pod koniec drugiego seta, przy stanie 5:3 (1-0) dla Kudli, okazało się, że przedmeczowy test Amerykanina wyszedł pozytywnie.

Mecz jednak dokończono. Gdy 28-latek zdobył zwycięski punkt, zajęły się nim służby sanitarne, kierując zawodnika na izolację.

Zobacz wideo Finał turnieju wielkoszlemowego jak zwykłe zawody? "Jeżeli w poprzednich meczach działały pewne rutyny, to dlaczego robić coś innego"

Denis Kudla wykluczony w trakcie eliminacji w Dausze

Do skandalu doszło przez opóźnienie dostarczenia wyników badań, które przeprowadzone zostały na obu tenisistach przed rozpoczęciem spotkania. Po meczu na kwarantannę odesłano także Elliotta Benchetrita.

Katarzyna KawaDwie Polki odpadły z Australian Open! Bardzo krótka przygoda

Denis Kudla wirusa przechodzi bezobjawowo. Mimo to organizatorzy podjęli decyzję o dyskwalifikacji rozstawionego w kwalifikacjach z nr 4. Amerykanina. Zgodnie z zasadami, wyniki badań na obecność wirusa powinny zjawić się po ośmiu godzinach. W praktyce, jak donoszą niektórzy zawodnicy, rezultat bywa znany dopiero po 24 godzinach. 

Hubert HurkaczHubert Hurkacz w półfinale turnieju ATP 250! Polak w formie przed Australian Open

Amerykanin jest drugim zawodnikiem eliminacji Australian Open, który z powodu koronawirusa został wykluczony z rozgrywek. Pierwszym był Hiszpan Mario Vilella Martínez. Na dyskwalifikacji Denisa Kudli skorzystał jego rodak Dane Sweeny. 19-latek bezpośrednio awansował do ostatniej rundy kwalifikacji. 

Więcej o: