Kontrowersje w Australian Open. Tenisista usunięty z drabinki mimo wygranej

Niecodzienna sytuacja w trakcie Australian Open. Amerykanin Denis Kudla został usunięty z drabinki eliminacji w Dausze mimo wygranej z Marokańczykiem Elliottem Benchetritem (6:4, 6:3).

W tym roku kwalifikacje do Australian Open są wyjątkowe, a tenisiści swoje mecze rozgrywają w katarskiej Dausze. Wszystko ze względów bezpieczeństwa. W Katarze uczestnicy przeszli testy na koronawirusa, ale organizatorom i tak zdarzają się wpadki.

Do kontrowersyjnej sytuacji doszło w meczu I rundy eliminacji, w którym Denis Kudla mierzył się z Elliottem Benchetritem. Pod koniec drugiego seta, przy stanie 5:3 (1-0) dla Kudli, okazało się, że przedmeczowy test Amerykanina wyszedł pozytywnie.

Mecz jednak dokończono. Gdy 28-latek zdobył zwycięski punkt, zajęły się nim służby sanitarne, kierując zawodnika na izolację.

Zobacz wideo Finał turnieju wielkoszlemowego jak zwykłe zawody? "Jeżeli w poprzednich meczach działały pewne rutyny, to dlaczego robić coś innego"

Denis Kudla wykluczony w trakcie eliminacji w Dausze

Do skandalu doszło przez opóźnienie dostarczenia wyników badań, które przeprowadzone zostały na obu tenisistach przed rozpoczęciem spotkania. Po meczu na kwarantannę odesłano także Elliotta Benchetrita.

Denis Kudla wirusa przechodzi bezobjawowo. Mimo to organizatorzy podjęli decyzję o dyskwalifikacji rozstawionego w kwalifikacjach z nr 4. Amerykanina. Zgodnie z zasadami, wyniki badań na obecność wirusa powinny zjawić się po ośmiu godzinach. W praktyce, jak donoszą niektórzy zawodnicy, rezultat bywa znany dopiero po 24 godzinach. 

Amerykanin jest drugim zawodnikiem eliminacji Australian Open, który z powodu koronawirusa został wykluczony z rozgrywek. Pierwszym był Hiszpan Mario Vilella Martínez. Na dyskwalifikacji Denisa Kudli skorzystał jego rodak Dane Sweeny. 19-latek bezpośrednio awansował do ostatniej rundy kwalifikacji. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.