Iga Świątek odznaczona przez Prezydenta RP! "Wydarzenie o charakterze dziejowym"

Iga Świątek została odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę Złotym Krzyżem Zasługi. Zwyciężczyni Roland Garros otrzymała nagrodę za osiągnięcia sportowe i promocję kraju na arenie międzynarodowej.

W piątek w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość w trakcie której prezydent Andrzej Duda odznaczył Igę Świątek oraz jej ojca, Tomasza Świątka. 19-latka jest pierwszą w historii polskiego tenisa zawodniczką, która zwyciężyła wielkoszlemowy turniej w singlu. "Zwycięstwo Polki w tym turnieju było wydarzeniem o charakterze dziejowym w historii naszego tenisa i naszego sportu" - napisano na oficjalnej stronie Prezydenta RP. 

Zobacz wideo Finał turnieju wielkoszlemowego jak zwykłe zawody? "Jeżeli w poprzednich meczach działały pewne rutyny, to dlaczego robić coś innego"
To było dla nas wszystkich wielkie przeżycie i przyniosła nam Pani, Pani Igo, wielką dumę

- dodał prezydent Andrzej Duda

Iga Świątek odznaczona przez prezydenta. Historyczny sukces młodej tenisistki

Poza młodą tenisistką do Pałacu Prezydenckiego zaproszony został sztab szkoleniowy oraz ojciec Igi Świątek, który również został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz promocji i rozwoju sportu. 

Iga Świątek wywalczyła sobie odznaczenie sukcesem w tegorocznym turnieju Roland Garros, w którym pokonała w finale Sofię Kenin (6:4, 6:1). Od tamtego czasu polska tenisistka w zbiera gratulacje z całego świata. 19-latka zanotowała również olbrzymi awans w klasyfikacji WTA. Po wygraniu Wielkiego Szlema awansowała z 53. na 17. miejsce, ustanawiając historyczny rekord.

W trakcie ceremonii głos zabrał także Piotr Gliński (Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu) przyznając, że sukces Igi Świątek wiąże się z odpowiedzialnością oraz docenił pracę sztabu szkoleniowego zaznaczając, że jest to efekt pracy zespołowej . - To jest wyróżnienie, ale i zobowiązanie - powiedział wicepremier.

W spotkaniu udział wzięli:  Doradca Prezydenta RP Piotr Nowacki, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Gliński oraz Prezes Polskiego Związku Tenisowego Mirosław Skrzypczyński.