Mouratoglou i Williams chcą zmienić oblicze tenisa. Innowacyjny pomysł

Na razie na próbę, na zamkniętych kortach, z niewielką obsadą. Ale już w najbliższy weekend Tennis Channel pokaże turniej UTR Pro Match Series - informuje New York Times. Start zapowiedzieli już ósmy tenisista świata, Matteo Berrettini, a także człowiek, który prawie wyeliminował Rogera Federera z Australian Open, Tennys Sandgren.

Sandgren spakuje rzeczy z domu w Nashville i pogna samochodem na Florydę, do West Palm Beach. To pierwsza okazja od wielu tygodni, żeby zagrać mecz. - Mógłbym wystąpić nawet w specjalnym kombinezonie ochronnym, byle tylko móc znowu rywalizować - niecierpliwi się Sandgren w wywiadzie na NY Times. Oprócz niego udział zapowiedzieli ósmy na liście ATP Włoch Matteo Berrettini, amerykański talent Reilly Opelka oraz 57. Tommy Paul. Jeśli wszystko się uda tenisowa furtka na świata zostanie otwarta. Tydzień później mini turniej rozegrają panie, z Alją Tomljanovic, Alison Riske, Amandą Anisimową i Danielle Collins.

Zobacz wideo Iga Świątek: Decyzja French Open zdziwiła mnie i zaskoczyła świat tenisa

Tenis basic

Prywatny kort, bez publiczności, bez sędziów liniowych i dzieci do podawania piłek. Tenis w wersji saute. Zawodnicy mają siedzieć po przeciwnych stronach kortu. Każdy będzie serwował swoimi piłkami. Wszystko po to, żeby ograniczyć kontakt oraz możliwość zainfekowania rywala. Przewagą tenisa nad innymi dyscyplinami jest oczywiście siatka, naturalnie rozdzielająca zawodników. 

Rafa Nadal jeszcze czeka

Mecze z tenisistami spoza pierwszej setki rankingu były już rozgrywane od połowy kwietnia. Również na prywatnych kortach, pokazywane przez jedną kamerę i transmitowane przez ESPN3 i to bez komentarza. Kolejny weekend będzie więc krokiem naprzód. Podobne inicjatywy zgłaszają już francuski trener Sereny Williams, Patrick Mouratoglou oraz Rafael Nadal. Obaj zamierzają wykorzystać własne ośrodki treningowe: Nadal na Majorce, a Mouratoglou pod Niceą.

Liga nowego tenisa

Francuz, razem z Sereną Williams, chcą zrobić coś więcej. Zmienić oblicze tenisa nowatorską ligą UTS. Zamierzają wykorzystać nowe technologie na przykład do interakcji z kibicami w trakcie przerw. Plan jest taki, żeby pokazywać 10 meczów w trakcie weekendu przez 5 tygodni. Tyle, że na płatnej platformie. Na razie nie wiadomo ile będzie kosztować subskrypcja. Mouratoglou zapowiada za to pulę nagród idącą w miliony dolarów. Prywatne turnieje mogą być oczywiście wielką pokusą do ustawiania wyników meczów. Dlatego wszystkie będą rozgrywane pod czujnym okiem TIU (Tennis Integrity Unit), zajmującej się tropieniem podejrzanych zakładów. 

Co z US Open?

Tymczasem szef ATP, Andrea Gaudenzi, obiecuje że decyzje dotyczące czerwcowych turniejów organizowanych pod ich egidą, zapadną do 15. maja, a zaplanowanych na lipiec, około 1. czerwca. W czerwcu rozstrzygnie się także co będzie z tegorocznym US Open. Wszystko wskazuje na to, że odbędzie się, ale bez udziału publiczności. 

Przeczytaj także:

Pobierz aplikację Sport.pl LIVE na Androida i na iOS-a

Sport.pl LiveSport.pl Live .