Sport.pl

Skandal na MP tenisistek. 14-letnia Polka mołdawskiego pochodzenia obrażana przez rodziców rywalki. "Polska dla Polaków". Kara? "Nic z niej nie wynika"

Polski Związek Tenisowy opublikował decyzję dotyczącą ksenofobicznego ataku rodziców Malwiny Rowińskiej na Anastasię Bozovą podczas czerwcowych mistrzostw Polski do lat 14. - Uważamy, że decyzja nie jest prawidłowa. To tak naprawdę nagroda dla mojej rywalki. Medale zostały już rozdane, tego nikt nie cofnął. Z tej kary nic nie wynika - mówi w rozmowie ze Sport.pl 14-letnia Anastasia.

„Polska dla Polaków” do 14-letniej tenisistki

W połowie czerwca w Szczecinie odbywały się tenisowe mistrzostwach Polski do lat 14. W ćwierćfinale turnieju dziewcząt spotkały się Malwina Rowińska i Anastasia Bozova. Lepsza okazała się ta pierwsza, która wygrała 6:1, 6:7, 6:3. Po spotkaniu zareagowała mama Anastasii, Natasza Bozova. Na Facebooku opisała, jak jej córka miała być obrażana podczas ćwierćfinałowego meczu.

- Do niedopuszczalnej sytuacji doszło w trzecim secie tego meczu - podczas potwierdzenia piłki outowej, wywołanej przez moją córkę, przez wyznaczonego sędziego nadzorującego ten mecz. W tym momencie, ojciec przeciwniczki, tzn. Pan Paweł Rowiński, po niekorzystnym dla Malwiny Rowińskiej werdykcie, skierował w stronę sędziego falę wulgarnych oraz agresywnych uwag i epitetów. Natomiast reakcja małżonki, tzn. Pani Adrianny Rowińskiej, była po stokroć bardziej agresywna - przepełniona rasistowskimi, nawołującymi do mowy nienawiści oraz dyskryminacji narodowościowej hasłami oraz gestami typu - odgrażanie się pięścią czy pokazywani środkowego palca w stronę mojej 14 letniej córki (cytując „Ja Ci kur** załatwię, że to będzie Twój ostatni mecz w Polsce”). W trakcie całego incydentu ze strony ojca Malwiny padały wrzaski typu „Polska dla Polaków” - napisała Bozova, która wraz z córką są obywatelkami Polski mołdawskiego pochodzenia, mieszkającymi w Łodzi.

Zdaniem mamy Anastasii, świadkowie tego wydarzenia sędzia główna Patrycja Mierzwińska oraz trener narodowej kadry młodzików Paweł Motylewski nie zareagowali na ksenofobiczny atak wobec jej córki.

PZT ukarał rodziców i tenisistkę

Natasza Bozova skierowała sprawę do Polskiego Związku Tenisowego, a związek przystąpił do wyjaśniania zdarzenia. Po ponad miesiącu oczekiwania PZT opublikował w poniedziałek decyzję dotyczącą wydarzeń z mistrzostw Polski do lat 14 w Szczecinie. Jak czytamy w komunikacie:

"[…]Dział Sportu PZT w wyniku przeprowadzonego dochodzenia w sprawie zachowania rodziców zawodniczki PZT Malwiny Rowińskiej, podczas meczu z Anastasią Bozovą […], postanawia uznać zachowanie rodziców Malwiny Rowińskiej za Ciężkie Wykroczenie w rozumieniu Art. 4 pkt. 1 lit. a) Kodeksu Postępowania i wymierzyć karę finansową w postaci wstrzymania dofinansowania dla zawodniczki Malwiny Rowińskiej w ramach programu PZT „Tennis Europe Tour” na okres 6 miesięcy, począwszy od dnia 15.07.2019 r. oraz karę dodatkową dla rodziców zawodniczki w postaci:

 • zakazu przebywania na obiektach sportowych, na których rozgrywane będą turnieje objęte systemem współzawodnictwa sportowego PZT przez okres 6 miesięcy;
 • odmowy przyznania statusu „Official coach” przez okres 6 miesięcy."

Pokrzywdzona 14-latka nie zgadza się z decyzją związku

Anastasia i jej mama nie zgadzają się z decyzją związku. - Uważamy, że ta decyzja nie jest prawidłowa. To tak naprawdę nagroda dla mojej rywalki. Medale zostały już rozdane, tego nikt nie cofnął. Nie jesteśmy zadowolone z werdyktu związku - mówi w rozmowie ze Sport.pl Anastasia Bozova. Jej rówieśniczka Malwina Rowińska ostatecznie została wicemistrzynią kraju do lat 14, bo doszła do finału, w którym uległa Weronice Ewald 4:6, 6:7.

14-letnia Bozova przekonuje, że kara dla rodziców Rowińskiej także nie jest odpowiednia. - To niby jest kara, ale tak naprawdę to nic z tej kary nie wynika. Malwina Rowińska i tak nie gra turniejów w Polsce już od dwóch lat, więc jeśli nie będzie mogła w nich występować pod opieką rodziców przez najbliższe pół roku, to dla niej to żadna różnica – dodaje młoda tenisistka.

Jakie konsekwencje dla sędziego i trenera?

PZT nie wyjaśnił ponadto, czy sędzia Mierzwińska oraz trener Motylewski ponieśli konsekwencje braku reakcji na obrażanie 14-letniej zawodniczki mołdawskiego pochodzenia. - Nie ponieśli żadnych konsekwencji. Jedziemy za parę dni do Wrocławia na kolejny turniej i już wiemy, że sędzią głównym będzie tam pani Patrycja, która prowadziła moje spotkanie z Malwiną Rowińską na czerwcowych mistrzostwach kraju do lat 14. Od tamtego czasu normalnie sędziowała, nie była ukarana - twierdzi Anastasia Bozova.

Sport.pl kilkukrotnie próbował skontaktować się z Pawłem Rowińskim w celu uzyskania komentarza do decyzji PZT, ale za każdym razem bezskutecznie.

Więcej o:
Komentarze (426)
Skandal na MP tenisistek. 14-letnia Polka mołdawskiego pochodzenia obrażana przez rodziców rywalki. "Polska dla Polaków". Kara? "Nic z niej nie wynika"
Zaloguj się
 • ndiz

  Oceniono 105 razy 91

  Kiedyś tenis był sportem elitarnym. Teraz widać, że uprawia go również hołota.

 • 174pit

  Oceniono 75 razy 69

  Następni wstanięci z kolan.
  Nie będzie Mołdawianka pluła nam w twarz - sami sobie naplujemy.

 • marini2

  Oceniono 44 razy 42

  Chamstwo i rękoczyny już są od dawna na meczach dzieci. To co rodzice wykrzykują do rodziców np. na meczach piłki nożnej ich pociech to istny dramat dla trenerów, sędziów czy spokojnych rodziców.
  To jest niedopuszczalne i powinno być w jakiś sposób karane.

 • gebe14

  Oceniono 51 razy 39

  bo tacy są prawicowi polacy . nic nie potrafią , jak im nie wychodzi to wszyscy winni tylko nie oni .
  i dlatego nic nie wygrywamy , bo każdy jest lepszy niż my . za niedługo bedą mistrzostwa świata tylko dla polaków . kraj looozeró i tyle.

 • lew1313

  Oceniono 42 razy 34

  No nieźle nieźle... Staliśmy się krajem, w którym wszelkie świnie i szczury zaczęły wyłazić ze swych nor i pokazywać jacy to oni są ważni i patriotyczni. Kiedyś siedzieli w swoich grajdołkach i znali swoje miejsce w szeregu, a teraz ośmieleni polityką Kaczyńskiego zaczęli dostawać skrzydeł.
  Polska stała się państwem kołtunerii, zakłamania, wszechobecnego chamstwa i prostactwa, a jeszcze w dodatku ciemny toruń bełta tym "wyższego sortu" tak w głowach, że już wszelkie hamulce potracili.

 • race444

  Oceniono 36 razy 30

  Typowe polskie bo kiedy w Polsce wygrywa Polka moldawskiego pochodzenia z naszymi tenisistkami to jest niedobrze ale kiedy Kerber, Wozniacki & Co wygrywaja dla obcego kraju to jest cacy i zaraz podpinamy sie pod sukces, " ze ta zawodniczka, ktora wygrywa jest .... polskiego pochodzenia ". Co za obluda i zaklamanie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX