Magda Linette posłuchała się innej polskiej tenisistki. Teraz może zagrać z obrończynią tytułu

Magda Linette wygrała z Chloe Paquet w 1. rundzie French Open. Polka zagrała źle w pierwszym secie, ale w dwóch kolejnych nie dała rywalce żadnych szans (3:6, 6:1, 6:2). W kolejnej rundzie Linette może zmierzyć się z obrończynią tytułu, Simoną Halep. Spostrzeżeniami z meczu Magda Linette - Chloe Paquet dzieli się Dominik Senkowski, dziennikarz Sport.pl.

W Paryżu wyszło słońce dla Linette

Były obawy, czy zaplanowane na wtorek spotkanie Magdy Linette z Chloe Paquet uda się rozegrać. Od rana padał bowiem deszcz w Paryżu i chmury uniemożliwiały przebicie się słońcu. Kilka minut przez rozpoczęciem meczu pogoda jednak się poprawiła, pojawiło się nawet bezchmurne niebo. Było nieco chłodniej niż w poniedziałek, bo około 16 stopni, ale warunki te jak najbardziej nadawały się do gry. Nawet późniejsze drobne opady nie przeszkodziły zawodniczkom w dokończeniu spotkania.

Zobacz wideo

Linette posłuchała się Kani

Rywalką Polki była 166. na świecie Chloe Paquet. Reprezentantka gospodarzy w ostatnich dniach osiągnęła półfinał w Strasburgu, dzięki czemu wróciła do drugiej setki rankingu. W Paryżu mogła wystąpić dzięki dzikiej karcie, jaką otrzymała od organizatorów. Paquet miała już okazję rywalizować z polską tenisistką na Roland Garros. W 2015 roku jej rywalką w drugiej rundzie eliminacji była Paula Kania. Nasza zawodniczka wygrała wówczas 6:2, 4:6, 6:4. Dziennikarz Adam Romer zapytał Kanię kilka dni temu na Twitterze, jak jej zdaniem powinna zagrać Linette z Francuzką, by ją pokonać. - Mocno i po rogach! – radziła Magdzie Paula.

Linette zastosowała taktykę proponowaną przez Kanię, dzięki czemu mogła cieszyć się z pierwszego od prawie dwóch miesięcy zwycięstwa.

Przełamanie Linette

Ostatnie miesiące nie należały do udanych w wykonaniu Magdy Linette. Kontuzje i słabsza forma spowodowały, że 27-latka nie wygrała przed French Open meczu na europejskiej mączce. W Madrycie i w Rzymie odpadała w eliminacjach, w Strasburgu w pierwszej rundzie turnieju głównego. Na ostatnie pięć rozegranych spotkań przegrała wszystkie pięć. Poprzednia jej wygrana? 1 runda w Bogocie na początku kwietnia, gdy pokonała Hiszpankę Alionę Bolsovą. Nadzieja była w tym, że Linette przypomni sobie swoje poprzednie dobre występy na Roland Garros. Choćby ten sprzed dwóch lat, gdy potrafiła dojść do 3. rundy.

We wtorek Linette (87 WTA) źle rozpoczęła mecz. W pierwszym secie aż cztery razy oddała rywalce swój serwis. Dała się zdominować przeciwniczce, sama popełniając wiele błędów. Po jednym z nich kręciła głową z niezadowolenia. Innym razem gdy nie zdołała odebrać skrótu, z gniewem uderzyła piłką o siatkę. Widać było, że gra nie układa się po jej myśli, a Francuzkę tylko to nakręcało.

Od drugiego seta Polka zaczęła grać jednak dużo lepiej. Rozrzucała Paquet po korcie, nie myliła się. Zdezorientowana rywalka nie potrafiła znaleźć sposobu na poznaniankę. Przełomowy był pierwszy gem trzeciej partii, w którym Linette musiała bronić break-pointa. Uratowała się dobrym serwisem, po którym krzyknęła głośno „Tak jest!”. W powietrze powędrowała także jej zaciśnięta pięść. Po tamtej piłce widać było, że Polka nie odda dziś Francuzce zwycięstwa.

Ze zdrowiem wreszcie w porządku

W ostatnich tygodniach Linette miała sporo problemów zdrowotnych. - Od pewnego czasu mam migreny. Atak w Bogocie był bardzo mocny i trafiłam do szpitala. Nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Czasami mam problemy podczas lotów. Zaczynam wtedy panikować, bo w powietrzu, kiedy nie ma lekarza, nie jest to najprzyjemniejsza rzecz. Nie da się z tym nic zrobić. Trzeba po prostu przeczekać atak. Najgorsze, że może to trwać dzień lub dwa. Pojawiają się wymioty i bardzo silny ból głowy - mówiła 27-latka w rozmowie z TVP Sport.pl.

- Z kolei przed turniejem w Madrycie, miałam zatrucie pokarmowe. Jeżdżę na dużo turniejów, sporo latam i moje ciało nie regeneruje się już tak jak kiedyś. Wychodzi zmęczenie i dlatego łapię choroby - dodała nasza zawodniczka. W Paryżu nie widać było oznak zmęczenia czy problemów zdrowotnych. Linette poruszała się dobrze po korcie. Na jej twarzy nie było grymasu z bólu, co zdarzało się w poprzednich spotkaniach.

Kibice drugim przeciwnikiem Polki

Linette zagrała z Paquet na korcie nr 14, który nie należy do głównych aren tenisowych zmagań w Paryżu. Mimo to, trybuny były wypełnione do ostatniego miejsca. Francuzi przybyli licznie, by dopingować swoją reprezentantkę. Po wygranych przez nią punktach słychać było głośny aplauz widowni. Kibice byli wsparciem dla rywalki, która niesiona ich dopingiem kilkukrotnie grała bardzo ryzykownie. Linette nic sobie z tego jednak nie robiła. Była bardzo skoncentrowana na meczu i wsparcie z trybun dla przeciwniczki zupełnie jej nie przeszkadzało.

Linette zagra z obrończynią tytułu?

Polka awansowała do drugiej rundy French Open, w której może zmierzyć się z obrończynią tytułu, Simoną Halep (3 WTA). Warunek jest jednak taki, że Rumunka musi pokonać w swoim pierwszy meczu Alję Tomljanović z Australii (47 WTA). Jeśli tak się stanie, Linette będzie miała w kolejnym spotkaniu zadanie równie trudne, jak w poniedziałek Hubert Hurkacz, który rywalizował z Novakiem Djokoviciem. Halep jest jedną z faworytek do wygrania tegorocznego turnieju w Paryżu.

Więcej o: