AO: Życiowy sukces Igi Świątek! Pierwszy wygrany mecz w wielkim szlemie!

Iga Świątek wygrała mecz pierwszej rundy głównego turnieju Australian Open. 17-letnia Polka pokonała wyżej notowaną rywalkę z Rumunii, Anę Bogdan 2:1 (6:3, 3:6, 6:4). Nasza tenisistka walczyć musiała nie tylko z rywalką, ale także z problemami zdrowotnymi i... złym zachowaniem fanów.

Świątek, podobnie jak w trzech wygranych spotkaniach kwalifikacyjnych, mecz zaczęła bardzo dobrze. Już w pierwszym gemie wygrała cztery piłki z rzędu i w imponującym stylu objęła prowadzenie. Później gra była bardzo wyrównana, ale ostatecznie Polka wygrała pierwszego seta, głównie dzięki świetnym gemom serwisowym, w których zaliczyła cztery asy.

Po udanym początku, później było jednak nieco gorzej. Świątek zaczęła popełniać błędy i podejmować niepotrzebne ryzyko. W szóstym gemie drugiego seta doszło do pierwszego przełamania na niekorzyść Polki. Bogdan rzuciła wszystkie siły na własne podanie, co przyniosło efekt w postaci wygranej partii.

W trzecim secie długo wydawało się, że Świątek kontroli nad przebiegiem gry już nie odzyska. Już w pierwszym gemie Polka prowadziła 30:0, a potem niestety zaczęły się problemy. I z pierwszym serwisem, i z niewymuszonymi błędami.

Na szczęście w kluczowym momencie wróciło dobre podanie i pojawiła się agresywna obrona, które dały prowadzenie naszej zawodniczce.

Im dłużej trwał trzeci set, tym bardziej nerwowo robiło się na korcie. Świątek najpierw potrzebowała pomocy medycznej, a później była coraz bardziej zła, nie tylko na swoje, często niewymuszone błędy, ale także na... kibiców, których sama kilkukrotnie upominała. Polscy fani na trybunach zachowywali się bowiem bardzo głośno nawet podczas akcji, co jest złamaniem zasad panujących na korcie.

W ostatnim gemie trzeciego seta Świątek zagrała niemal bezbłędnie, zapewniając sobie zwycięstwo i awans do 2.rundy Australian Open, w której zmierzy się Camilą Giorgi.

Iga Świątek 2:1 (6:3, 3:6, 6:4) Ana Bogdan