Roland Garros. Jelena Ostapenko przegrała w pierwszej rundzie i nie obroni tytułu sprzed roku!

Nie tak wyobrażała sobie obronę tytułu French Open Jelena Ostapenko. Rozstawiona w Paryżu z numerem 5 Łotyszka już w pierwszej rundzie musiała uznać wyższość Ukrainki Kateryny Kozłowej. Faworytka przegrała 5:7, 4:6.

Jedną z największych niespodzianek zeszłorocznego sezonu był triumf Jeleny Ostapenko w Roland Garros. Młoda Łotyszka zaprezentowała się w Paryżu znakomicie i pokonując w finale Simonę Halep sięgnęła po pierwszy tytuł wielkoszlemowy. W tym roku, już jako piąta rozstawiona, była jedną z faworytek do końcowego triumfu. Jej przygoda z kortami Rolanda Garrosa zakończyła się jednak zaskakująco szybko.

W pierwszej rundzie zmierzyła się z notowaną na 66. miejscu w światowym rankingu Kateryną Kozłową. Ukrainka wyszła na kort Philippe’a Chatriera bardzo skoncentrowana, pełna wiary w zwycięstwo. Pierwszego seta wygrała 7:5, a w kolejnym kontynuowała dobrą grę. Po kilku przełamaniach ponownie okazała się lepsza – wygrała tym razem 6:4 i sprawiła sensację eliminując już pierwszego dnia turnieju obrończynię tytułu.

Dla Kozłowej awans do drugiej rundy French Open to jeden z największych sukcesów w karierze. Wcześniej tylko raz osiągnęła ten etap turnieju wielkoszlemowego – podczas US Open 2017. Jej kolejną rywalką będzie Victoria Azarenka lub Katerina Siniakova.

Ostapenko straci bardzo dużo punktów i z pewnością spadnie o kilka pozycji w światowym rankingu. W niedzielę nie tylko ona pożegnała się z turniejem – wcześniej odpadły także rozstawione Venus Williams (9) i Johanna Konta (22).

Kateryna Kozłowa (Ukraina) – Jelena Ostapenko (Łotwa, 5) 7:5, 6:3