Wimbledon. Najpierw Murray, teraz Djoković. Dwaj najwyżej rozstawieni już poza turniejem!

Wydawało się, że odpadnięcie w ćwierćfinale Andy'ego Murraya będzie jedyną niespodzianką dziewiątego dnia Wimbledonu. Z turniejem pożegnał się jednak również rozstawiony z "dwójką" Novak Djoković, który poddał mecz z Tomasem Berdychem (11).

Novak Djoković przechodzi kryzys. Bieżący sezon jest dla niego bardzo nieudany - przegrał w drugiej rundzie Australian Open, a Rolanda Garrosa zakończył na etapie ćwierćfinału po bardzo gładkiej porażce z Dominikiem Thiemem. Spadł na czwarte miejsce w światowym rankingu, ale w Wimbledonie był rozstawiony z "dwójką" i mimo wszystko uchodził za jednego z kilku kandydatów do końcowego triumfu.

Turniej rozpoczął znakomicie, od czterech szybkich, trzysetowych meczów. W ćwierćfinale miał stawić czoła Tomasowi Berdychowi i był zdecydowanym faworytem tej rywalizacji. Czech postawił jednak trudne warunki i dość niespodziewanie wygrał pierwszego seta po tie-breaku. W drugim już na samym początku przełamał Serba, wyszedł na prowadzenie 2:0 i wszyscy zacierali ręce na to, jak zareaguje mistrz. Bardziej zaskoczyć chyba nie mógł.

Djoković zdecydował się zakończyć spotkanie z powodu kontuzji prawego łokcia. Serb żegna się tym samym z turniejem i traci szansę na powrót na pierwsze miejsce rankingu ATP. Nie wiadomo, jak poważny jest to uraz, ale mówi się, że 30-latek nie zdąży się wykurować na wrześniowy US Open.

Tomas Berdych awansował do półfinału, w którym zmierzy się z Rogerem Federerem. Szwajcar pokonał w trzech setach Milosa Raonicia. W najlepszej czwórce turnieju znaleźli się jeszcze Chorwat Marin Cilić, który wyeliminował sensacyjnego pogromcę Rafaela Nadala, Luksemburczyka Gillesa Mullera, oraz Amerykanin Sam Querrey, który wygrał z faworytem gospodarzy, Andym Murrayem.

Wyniki meczów ćwierćfinałowych Wimbledonu:

Sam Querrey (USA, 24) - Andy Murray (Wielka Brytania, 1) 3:6 6:4 6:7(4) 6:1 6:1

Marin Cilić (Chorwacja, 7) - Gilles Muller (Luksemburg, 16) 3:6 7:6(6) 7:5 5:7 6:1

Roger Federer (Szwajcaria, 3) - Milos Raonić (Kanada, 6) 6:4 6:2 7:6(4)

Tomas Berdych (Czechy, 11) - Novak Djoković (Serbia, 2) 7:6(2) 2:0 krecz