Tenis. Maria Szarapowa znów ma wsparcie Nike

Nike oświadczyło, że znów będzie wspierać Marię Szarapową, mimo że rosyjska tenisistka została ukarana dwuletnim zawieszeniem za stosowanie dopingu.

W środę oficjalnie ogłoszono: Maria Szarapowa nie może grać w tenisa do 26 stycznia 2018 r. To kara za stosowanie zakazanej substancji, meldonium. Tenisistka zamierza się odwoływać. O dwuletniej dyskwalifikacji poinformowała w środę Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF). Szarapowa była dotąd zawieszona czasowo - nie grała w tenisa od marca, kiedy na zwołanej przez siebie konferencji prasowej poinformowała, że złamała przepisy antydopingowe. Groziła jej nawet czteroletnia dyskwalifikacja.

Meldonium było w próbce moczu pobranej od Szarapowej 26 stycznia, po porażce z Sereną Williams w ćwierćfinale Australian Open. Próbka trafiła do licencjonowanego laboratorium Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) w Montrealu, gdzie stwierdzono obecność meldonium. W środę dowiedzieliśmy się, że wynik potwierdziło także badanie próbki pobranej 2 lutego w Moskwie. Meldonium na liście zakazanych substancji jest od 1 stycznia 2016 roku.

Szarapowa zapowiedziała, że będzie odwoływać się do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS), bo, jak wciąż utrzymuje, jest niewinna i nie chciała nikogo oszukać. CAS jest szansą dla Rosjanki na skrócenie lub anulowanie kary.

Po ogłoszeniu decyzji ITF swoje oświadczenie wydała firma Nike, największy sponsor Szarapowej. Firma będzie nadal wspierać Rosjankę.

"Trybunał ITF orzekł, że Maria nie złamała przepisów umyślnie. Od początku była otwarta w całej sprawie, przeprosiła za swój błąd, a teraz będzie apelować o skrócenie kary. Bazując na decyzji ITF i wynikach śledztwa, mamy nadzieję, że znów zobaczymy Marię na korcie i będziemy nadal jej w niej towarzyszyć" - czytamy w oświadczeniu Nike.

W marcu Nike zawiesiło współpracę z Szarapową po tym, jak sama przyznała, że miała dopingową wpadkę. Wtedy Nike było "zasmucone i zaskoczone" rozwojem sytuacji i stwierdziło, że dalsza współpraca będzie zależała od wyniku śledztwa ITF. Teraz wiemy już, że Nike Rosjanki nie zostawi.

Szarapowa ma z amerykańskim gigantem podpisaną ośmioletnią umowę wartą aż 70 milionów dolarów. Kontrakt wygasa w 2018 roku.

Szarapowa to jedna z najbardziej rozpoznawanych sportowych marek na świecie, należy do czołówki najlepiej zarabiających kobiet w sporcie. W rankingu "Forbesa" zajmuje 2. miejsce z dochodami na poziomie 21,9 mln dolarów.

Z Szarapową zostaje także firma Head, producent m.in. rakiet tenisowych, z kolei współpracy przedłużać nie zamierza firma kosmetyczna Avon.

10 najlepiej zarabiających sportsmenek 2015 roku. Jest Agnieszka Radwańska!

Zobacz wideo

źródło: Okazje.info

Więcej o: