Tenis. Maria Szarapowa zawieszona na dwa lata

Maria Szarapowa została ukarana dwuletnią dyskwalifikacją przez niezależny trybunał powołany przez Międzynarodową Federację Tenisową. To kara za stosowanie zabronionej substancji - meldonium. Wyrok nie jest prawomocny.

Wszystko o sprawie Marii Szarapowej

Szarapowa wpadła na stosowaniu meldonium - substancji zakazanej od stycznia. Próbkę, która wykazała w jej organizmie obecność substancji, pobrano w trakcie styczniowego Australian Open. Groziło jej do czterech lat zawieszenia.

W środę ITF poinformowała, że Szarapowa została zawieszona na dwa lata, a zawieszenie obowiązuje od 26 stycznia 2016 roku. Oznacza to, że Rosjanka może wrócić na kort 26 stycznia 2018 roku. Będzie wówczas miała 30 lat i dziewięć miesięcy. Wyrok jest nieprawomocny, co oznacza, że Szarapowa może się od niego odwołać. Rosjanka już zapowiedziała, że to zrobi.

O wpadce poinformowała media w marcu sama Rosjanka. W trakcie konferencji prasowej tłumaczyła, że przyjmuje mildronat, lek zawierający meldonium od 10 lat. Pomagał on jej w walce z problemami zdrowotnymi - zaburzeniami rytmu serca i niedoborem magnezu w organizmie. Przyznała też, że pod koniec ubiegłego roku dostała od ITF informację o zmianach w przepisach na 2016 rok, ale nie zapoznała się z nią.

Szarapowa wygrała pięć turniejów wielkoszlemowych: Australian Open (2008), Roland Garros (2012, 2014), Wimbledon (2004) i US Open (2006). Wygrała 35 turniejów WTA, w przeszłości była liderką światowego rankingu tenisistek. Obecnie zajmuje w nim 26 miejsce.

Zobacz wideo

Nie tylko Szaarapowa. Nameldonium wpadła też mistrzyni olimpijska z Soczi i złota medalistka lekkoatletycznych MŚ [ZDJĘCIA]

Jak oceniasz karę dla Marii Szarapowej?
Więcej o: