Doping Szarapowej. Twórca meldonium: zobaczycie zgony na boiskach

- Ludzie sportu będą umierać w wyniku odebrania im meldonium - ostrzega wynalazca leku, na zażywaniu którego została przyłapana w poniedziałek tenisistka Maria Szarapowa

Pięciokrotna zwyciężczyni turniejów wielkoszlemowych przyznała, że nie przeszła testu antydopingowego podczas Australian Open.

Meldonium zostało wynalezione, by leczyć cukrzycę i różne choroby serca. Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) zakazała używania specyfiku w styczniu br.

- Będziemy świadkami wielu śmierci na boiskach - powiedział w wywiadzie dla BBC Radio 5 Ivan Calvins, wynalazca zabronionego środka. - Sportowcy, którzy używają meldonium, nie będą mogli już tego robić i od teraz nie będą chronieni - ostrzega Calvins.

- Ten lek był na rynku przez 32 lata, jako środek zapobiegawczy, a teraz znienacka został zakazany - dodał Łotysz. - Od czasu do czasu będziecie widzieć zgony podczas wydarzeń sportowych.

Szarapowa na meldonium

28-letnia rosyjska tenisistka Maria Szarapowa przyznała, że miała pozytywny wynik testu antydopingowego, który przeprowadzono podczas tegorocznego Australian Open. Zabroniona substancja odkryta w jej ciele to meldonium. Międzynarodowa Federacja Tenisowa ogłosiła, że Rosjanka będzie zawieszona od 12 marca.

Szarapowa w poniedziałek tłumaczyła się, że nie sprawdziła korespondencji informującej jej o zmianach w przepisach substancji niedozwolonych. Światowa Agencja Antydopingowa poinformowała, że ostrzegała tenisistkę pięciokrotnie w dniach 3-29 grudnia 2015- czytaj więcej .

Meldonium na topie

Wszystko czego dotknie Maria Szarapowa od razu zaczyna się sprzedawać. Afera dopingowa z udziałem Marii Szarapowej natychmiast zwiększyła zapotrzebowanie na zażywaną przez nią substancję - czytaj więcej o niespodziewanych skutkach skandalu .

Zobacz wideo

Nie tylko Szaarapowa. Na meldonium wpadła też mistrzyni olimpijska z Soczi i złota medalistka lekkoatletycznych MŚ [ZDJĘCIA]

Czy wierzysz jeszcze w ''czystość'' sportu?
Więcej o: