Afera w tenisie. Najbrudniejszy z podejrzanych meczów to ten w Sopocie w 2007....

Wszystko zaczęło się na początku sierpnia 2007 w Sopocie? Tak można wywnioskować z doniesień dziennikarzy BuzzFeed.com i BBC, którzy dotarli do tajnego raportu przygotowanego dla ATP.

W raporcie szeroko opisano sprawę meczu sopockiej imprezy z 2007 roku. Wówczas najwyżej rozstawiony z stawce Nikołaj Dawidienko niespodziewanie przegrał ze znacznie niżej notowanym Argentyńczykiem Martinem Vassallo-Arguello. Rosjanin wygrał pierwszą partię, w drugiej - mimo prowadzenia - uległ rywalowi, a w decydującym secie skreczował z powodu kontuzji stopy.

"Guardian" przypomina, że na Argentyńczyka stawiano znaczne sumy za pomocą platformy bukmacherskiej Befair także wtedy, gdy zdecydowanie przegrał pierwszego seta. Firma uznała, że schematy obstawiania był co najmniej dziwny, tak jakby zdecydowana większość wiedziała, że Dawidienko ten mecz przegra. Zakłady na ten mecz zostały unieważnione, firma wygranych nie wypłaciła.

BBC przypomina, że później wszczęto śledztwo. Zawodnicy twierdzili, że nie utrzymywali kontaktu, ale w telefonie Vassallo-Arguello znaleziono numer do Rosjanina oraz SMS-y wysyłane przez Argentyńczyka do włoskiego oszusta specjalizującego się w zakładach.

Łącznie podejrzanych o udział w procederze jest 28 graczy, w tym 16, którzy w ostatnich latach byli w najlepszej "50" światowego rankingu.

Tenisowy wielki szlam

Dla mafii bukmacherskich z Włoch i Rosji mecze ustawiali zwycięzcy turniejów wielkoszlemowych w singlu i deblu oraz zawodnicy z czołowej pięćdziesiątki światowego rankingu. ATP wiedziała, ale nic nie zrobiła - pisze o aferze Tadeusz Kądziela.

Radwańska na szwedzkiej czarnej liście z 2011 roku

Zwycięzcy turniejów wielkoszlemowych w singlu i deblu oraz zawodnicy z czołowej pięćdziesiątki światowego rankingu brali udział w ustawianych meczach - donoszą dziennikarze serwisu BuzzFeed.com i BBC, którzy dotarli do tajnego raportu przygotowanego przez śledczych dla ATP. Zagraniczne media przypominają "czarną listę" podejrzanych tenisistów z 2011 roku. Są na niej Agnieszka Radwańska i Łukasz Kubot. Czytaj więcej .

Djoković jako 20-latek miał ofertę korupcyjną

Novak Djoković, numer jeden rankingu mężczyzn, przyznał na konferencji prasowej po pierwszym meczu Australian Open, że w 2007 roku proponowano mu porażkę w turnieju w Sankt Petersburgu. - Czułem się z tym fatalnie, bo nie chcę mieć z tym nic wspólnego - powiedział Serb .

Upał na Australian Open. Radwańska i Nishikori z lodem, Djokovic bez koszulki [ZDJĘCIA]

Czy afera z ustawianiem meczów doprowadzi do rewolucji w tenisie?
Więcej o: