Tenis. Afera z ustawianiem meczów w tenisie. Radwańska na szwedzkiej czarnej liście z 2011 roku

Zwycięzcy turniejów wielkoszlemowych w singlu i deblu oraz zawodnicy z czołowej pięćdziesiątki światowego rankingu brali udział w ustawianych meczach - donoszą dziennikarze serwisu BuzzFeed.com i BBC, którzy dotarli do tajnego raportu przygotowanego przez śledczych dla ATP. Zagraniczne media przypominają ?czarną listę? podejrzanych tenisistów z 2011 roku. Są na niej Agnieszka Radwańska i Łukasz Kubot.

Mecze ustawiane miały być dla mafii bukmacherskich z Włoch i Rosji. Tenisowa federacja wynajęła trzech śledczych, kiedyś badających uczciwość zakładów na wyścigach konnych. Dzięki danym uzyskanym od bukmacherów i ATP wiosną 2008 r. przygotowali oni raport o ustawionych spotkaniach. - Federacja mogła oczyścić ten sport. Podaliśmy jej wszystko na tacy, a ona nie zrobiła nic - wspomina Mark Phillips, jeden ze śledczych.

W 2011 roku listę podejrzanych podał szwedzki dziennik "Dagbladet". Lista miała wypłynąć z tenisowej organizacji TIU, która zajmuje się śledzeniem korupcji. Znaleźli się na niej Agnieszka Radwańska i Łukasz Kubot. Nie oznacza to, że polscy tenisiści są oskarżeni o ustawianie meczów, a jedynie mogli brać udział w spotkaniach o dziwnych rozstrzygnięciach z punktu widzenia bukmacherów.

Oprócz Radwańskiej i Kubota na liście znajduje się jeszcze 39 innych nazwisk, wśród nich wielkie gwiazdy, jak Viktoria Azarenka, czy Francesca Schiavone, była triumfatroka Rolanda Garrosa.

Lista podzielona jest na dwie kategorie. W pierwszej znajduje się 20 nazwisk (w tym Agnieszka Radwańska) zawodników i zawodniczek, które wystąpiły w meczu, w którym przesłanki co do nieuczciwości są na tyle mocne, że rozpoczęto w tej sprawie śledztwo, lub wystąpiły w więcej niż w jednym meczu, w którym bukmacherzy ustalili, że gracze stawiali nielogiczne zakłady. Np. było zbyt wiele typów na porażkę faworyta w całym meczu lub w jednym z setów. Druga kategoria to 21 nazwisk, które znalazły się na liście ostrzeżeń. Są tam gracze, co do których podejrzenia są mniejsze. Na niej znajduje się m.in.. Kubot.

"Czarna lista": Philipp Kohlschreiber, Potito Starace, Andreas Seppi, Fabio Fognini, Janko Tipsarevic, Michael Llodra, Nikolaj Dawidienko, Teymuraz Gabashvili, Victor Crivoi, Christophe Rochus, Oscar Hernandez, Jewgienij Koroliew, Filippo Volandri, Wayne Odesnik, Victoria Azarenka, Agnieszka Radwańska, Francesca Schiavone, Sara Errani, Maria Kirilenko, Katerina Bondarenko.

Lista zawodników z ostrzeżeniem: Brian Dabul, Eduardo Scwhank, Jeremy Chardy, Simone Bolelli, Łukasz Kubot, Carlos Berlocq, Igor Kunicyn, Andriej Golubeiw, Alex Bogomolow, Somdew Devvarman, Steve Darcis, Marin Cilic, Flavio Cipolla, Ivo Karlović, Wiktor Troicki, Flavia Pennetta, Roberta Vinci, Virginie Razzano, Romina Oprandi, Dominika Cibulkova, Eleni Daniilidou.

Novak Djoković kilka lat temu opowiadał, że ktoś chciał mu zapłacić 200 tys. dol. (50 tys. więcej, niż wynosiła nagroda dla zwycięzcy) za odpuszczenie meczu w Petersburgu w 2006 r. Szczegółów nie zdradził, powiedział tylko, że chodziło o mecz I rundy oraz że propozycja padła przed rozpoczęciem imprezy, w której ostatecznie nie wystartował. - Ofertę oczywiście odrzuciłem, bo brzydzę się oszustwem, ale chcę pokazać, że jest poważny problem z ustawianiem meczów - powiedział Djoković.

ATP nie reagowała. Sprawę meczu Dawidenki i Vassallo Argüello zamknięto z braku dowodów, choć śledczy dowiedli, że Argentyńczyk przed turniejem wymienił 82 SMS-y z osobą podejrzewaną o kierowanie mafią we Włoszech. Jedynym ruchem tenisowych władz było powołanie właśnie Tennis Integrity Unit (TIU). Federacje ATP, WTA, ITF oraz szefowie Wielkich Szlemów stworzyli organizację, by "czuwała nad przestrzeganiem zasad i pilnowała sportowego ducha rywalizacji". Szef TIU Nigel Willerton zapewnia, że stosuje zasadę zerowej tolerancji dla korupcji. Przez siedem lat na wniosek TIU zawieszono jednak tylko 13 zawodników.

BuzzFeed.com, używając jedynie danych od bukmacherów i obliczeń komputerowych, znalazł kolejnych 15 graczy, których porażki w latach 2009-15 są mocno podejrzane. - Wszelkie nowe informacje zostaną zbadane - obiecał szef ATP Chris Kermode.

Nogi Szarapowej czy nogi Bouchard?

Czy afera z ustawianiem meczów doprowadzi do rewolucji w tenisie?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.