Roland Garros. Chora Serena Williams w finale, zadziwiająca porażka Timei Bacsinszky [ZDJĘCIA]

Liderka światowego rankingu Serena Williams awansowała do finału wielkoszlemowego French Open. Amerykańska tenisistka pokonała w czwartek w Paryżu rozstawioną z numerem 23. Szwajcarkę Timeę Bacsinszky 4:6, 6:3, 6:0

Konkurs ! Do wygrania Volkswagen Golf Sportsvan ! Znasz ciekawe miejsca w Polsce? Pochwal się i wygraj!

Williams od początku spotkania toczącego się w temperaturze 30 stopni Celsjusza wyglądała, jakby się źle czuła. Brakowało jej dynamiki, często chodziła ze spuszczoną głową po korcie, podpierała się na rakiecie. Wymowny był też wyraz twarzy Amerykanki. W przerwach kładła sobie na kark schłodzony ręcznik.

Po porażce w pierwszym secie liderka rankingu WTA przystąpiła do walki, co przełożyło się od razu na wynik. W kolejnych dwóch partiach zdominowała wyraźnie rywalkę.

- Przepraszam, jestem chora. Myślałam - nawet jeśli przegram, to muszę walczyć. Próbowałam i próbowałam. Nie wiem, skąd właściwie wzięłam energię - podkreśliła na korcie Williams, która zaczęła kaszleć i szybko opuściła kort.

Do szatni udała się prowadzona przez swojego trenera Patricka Mouratoglou.

Zrezygnowała później z udziału w konferencji prasowej, tłumacząc się złym samopoczuciem i koniecznością wizyty u turniejowego lekarza.

Mouratoglou przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że Amerykanka od kilku dni zmaga się z grypą - ma gorączkę i kłopoty z oddychaniem.

- To oszałamiające, co dziś zrobiła. To właśnie różnica między mistrzem a kimkolwiek innym. Nie ma na to logicznego wyjaśnienia. Serena nigdy nie myśli o poddaniu się. Choćby na jednej nodze, to i tak wyjdzie na kort - podkreślił francuski szkoleniowiec.

Zdenerwowana podczas spotkania była również matka słynnej tenisistki - Oracene Price. - Martwiłam się. Ale też wiedziałam, że jeśli przetrwa drugiego seta, to jakoś - może dzięki adrenalinie i z pomocą Boga - wygra ten mecz - przyznała.

Williams ma w dorobku 19 tytułów wielkoszlemowych. Dwa z nich wywalczyła na kortach im. Rolanda Garrosa. W Paryżu świętowała sukces w 2002 i 2013 roku.

W tegorocznym finale zmierzy się z Lucie Safarovą (13). W oświadczeniu Amerykanka napisała, że zrobi wszystko, by być gotową na 100 procent.

Wszystkie osiem dotychczasowych konfrontacji tych tenisistek wygrała Williams. Czeszka jednak w drodze do finału wyeliminowała m.in. broniącą tytułu wiceliderkę światowej listy Rosjankę Marię Szarapową.

Bacsinszky, mimo porażki, również może być zadowolona. Zanotowała najlepszy wynik w Wielkim Szlemie. Dotychczas najlepszym osiągnięciem w imprezach tej rangi była u niej trzecia runda. Szwajcarka, która w tym roku spisuje się bardzo dobrze, mimo wszystko była rozczarowana czwartkową porażką.

- Jest takie powiedzenie francuskie: "Gdybyśmy mogli zamknąć Paryż w butelce...". Ja mogłabym zaś powiedzieć: "Gdybym trafiła z forhendu. Gdybym wybrała inną taktykę..." - rozpamiętywała.