Tenis. Elena Baltacha ma raka wątroby. Murray poruszony

Była najlepsza brytyjska tenisistka Elena Baltacha zmaga się z rakiem wątroby. Choroba 30-letniej zawodniczki poruszyła jej znajomych z kortu. - Jest taka młoda, dopiero co skończyła karierę i wyszła za mąż. Życie jest bardzo, bardzo niesprawiedliwe - stwierdził Andy Murray.

O swojej chorobie urodzona w Kijowie, ale reprezentująca Wielką Brytanię Baltacha poinformowała w piątek. "Przechodzę leczenie i walczę z chorobą ze wszystkich sił" - napisała w oświadczeniu. Kiedy miała 19 lat, zdiagnozowano u niej zapalenie dróg żółciowych, niewydolność wątroby wpływającą na system immunologiczny. W 2003 roku przeszła operację, ale teraz jej stan jest poważniejszy.

Baltacha w listopadzie zakończyła karierę. Wygrała 11 turniejów singlowych, ale wszystkie rangi ITF. W 2002 roku doszła do III rundy Wimbledonu, a w 2005 i 2010 osiągnęła ten sam etap w Australian Open. Na korcie zarobiła ponad 1 mln 200 tys. dolarów. Wielkiej kariery nie zrobiła, ale w 2010 roku doszła do 49. miejsca na świecie. Teraz chciała odpocząć po latach ciągłego podróżowania z turnieju na turniej, niedawno wyszła za mąż.

Murrayowie poruszeni

- To trudny czas dla Eleny, jej męża i rodziny, ale jest zdeterminowana i optymistyczna, i wszyscy wokół niej są dobrej myśli - powiedziała Judy Murray, kapitan reprezentacji Wielkiej Brytanii w Pucharze Federacji.

Poruszony jest także jej syn, Andy, obecnie trzeci tenisista w rankingu ATP. - Dowiedziałem się od mojej mamy kilka tygodni temu, kiedy poszła ją odwiedzić w szpitalu. Znam Bally od wielu lat. Jest taka młoda, dopiero co skończyła karierę, dopiero co wzięła też ślub. Życie jest bardzo, bardzo niesprawiedliwe - powiedział.

Tenisiści w walce z rakiem

Murray zapowiedział, że zaangażuje się w pomoc dla Baltachy. - Jeśli jest cokolwiek, co mogę zrobić - podobnie jak inni zawodnicy i zawodniczki - jeśli będzie możliwość pomocy, pomożemy - zadeklarował. W minionym roku podczas turnieju w Queen's Clubie Murray wziął udział w "Rajdzie Przeciwko Rakowi" i zbiórce pieniędzy dla swojego przyjaciela i zawodowego deblisty Rossa Hutchinsa, u którego w styczniu 2013 roku zdiagnozowano chłoniaka nieziarniczego. Tenisiście udało się pokonać chorobę i wrócić na kort, podobnie jak Rosjance Alisie Klejbanowej, u której także wykryto chłoniaka.

- Jeśli w tym roku zrobimy podobną akcję, to byłoby świetnie, gdyby Elena wzięła w tym udział. Wierzę, że to pomogło Rossowi, więc może jej też pomoże - dodał.

Wyrazy wsparcia dla Baltachy publikują też inni brytyjscy zawodnicy, między innymi koleżanka z brytyjskiej reprezentacji Anne Keothavong.

Relacje z najważniejszych zawodów w aplikacji Sport.pl Live na iOS , na Androida i Windows Phone

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.