Tenis. Paszporty biologiczne na straży czystości rywalizacji

Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF) wprowadzi paszporty biologiczne wśród zawodników. Będzie także przeprowadzać więcej testów krwi. Kroki te podjęto, by zminimalizować szansę na stosowanie niewykrywalnego dopingu wśród zawodników.

Relacje z najważniejszych zawodów w aplikacji Sport.pl Live na smartfony

Do zaostrzenia kontroli antydopingowych wzywali niektórzy tenisiści z Rogerem Federerem na czele. Teraz ITF wykonuje krok w tę stronę, wprowadzając paszporty biologiczne. Są to elektroniczne dokumenty zawierające wyniki testów zawodników, pozwalające na śledzenie zmian np. składu krwi mogących być rezultatem dopingu.

"Wprowadzenie paszportów biologicznych jest ważnym krokiem w ewolucji tenisowego programu antydopingowego i da nam świetne narzędzia do walki z dopingiem w sporcie" - napisał w oświadczeniu prezydent ITF Francesco Ricci Bitti.

Według danych ze strony ITF wśród tenisistów przeprowadzono w 2011 roku jedynie 21 kontroli poza zawodami. To szokująco niska liczba w porównaniu do kolarstwa, gdzie w tym samym roku poza zawodami kontrolowano zawodników aż 3314 razy. Federacja kolarska UCI wprowadziła paszporty biologiczne już w 2008 roku.

Startuje typer Tenisklub. Walcz o nagrody!

Więcej o: