ATP w Madrycie. Rafael Nadal przegrał na niebieskiej mączce!

Niekwestionowany król kortów ziemnych Hiszpan Rafael Nadal (ATP 2) przegrał ze swoim rodakiem Fernando Verdasco (ATP 19) 3:6 6:3 5:7 w III rundzie turnieju rozgrywanego na niebieskiej mączce w Madrycie. Verdasco zakończył tym samym tegoroczną passę 22 kolejno wygranych setów przez Nadala na kortach ziemnych.

Spotkanie trwało trzy godziny i dziesięć minut. W tym czasie Verdasco siedmiokrotnie przełamał serwis Nadala, tracąc gemy przy własnym podaniu sześć razy. To pierwsza od niemal roku porażka Nadala na nawierzchni ziemnej. Poprzednio, 15 maja 2011 roku, w finale imprezy w Rzymie pokonał go Novak Djoković.

Był to piętnasty pojedynek obu panów, a Nadal doznał dopiero pierwszej porażki. W poprzednich czternastu meczach Verdasco wygrał zaledwie cztery sety, przegrywając aż 31 (0-14 na kortach ziemnych).

Porażki Rafaela Nadala na kortach ziemnych zdarzają się bardzo rzadko. Dość powiedzieć, że od początku 2006 roku jest to dopiero siódmy przegrany mecz Hiszpana na mączce. Z tą różnicą, że pierwszy na niebieskiej, która nie przypadła tenisistom do gustu.

W przeddzień meczu z Verdasco, Nadal poprosił organizatorów o pozwolenie na grę w specjalnych butach przeznaczonych do występów w Wimbledonie na korcie trawiastym. Mają one większą przyczepność, ale ATP od kilku lat zabrania używania tego typu obuwia na mączce. Prośba Nadala została więc odrzucona.

W ćwierćfinale rywalem Verdasco będzie Czech Tomas Berdych.