"Smurfna nawierzchnia", czyli tenis dla telewizji

Rafaelowi Nadalowi pomysł się nie podoba, innym też, ale rumuński miliarder Ion Tiriac uparł się, że znów zrewolucjonizuje tenis. W Madrycie zamienił tradycyjne czerwone korty ziemne na niebieskie. W środę o 11 na jeden z nich wybiegnie Agnieszka Radawańska, by zmierzyć się z Sarą Errani. Relacja na żywo na Sport.pl.

Radwańska vs Errani - na żywo od 11 także na m.Sport.pl

- Nigdy tego nie zrozumiem. Korty ziemne powinny być czerwone - mówi Nadal, triumfator sześciu turniejów Rolanda Garrosa. Narzeka, że na niebieskiej cegle jest ślisko, a piłka odbija się niżej.

Djoković przekonuje, że korty powinny być w tym samym kolorze, co French Open, bo do tego turnieju wszyscy się przygotowują. Samantha Stosur ma zastrzeżenia praktyczne: - Niebieski bardziej brudzi ubranie. Serena Williams stwierdziła krótko: - To jakieś szaleństwo.

Za rewolucją stoi 72-letni Ion Tiriac, właściciel praw do turnieju w Madrycie, były tenisista i menedżer Borisa Beckera, najbogatszy Rumun (majątek ok. 2,5 mld dol.), potentat lokalnej branży finansowej. Trzy lata temu wpadł na pomysł, by pomalować korty. Za pomocą chemicznych procesów ekstrakcji przemienił czerwoną cegłę w białą, poddał ją termicznej obróbce i pomalował.

My też mamy zdanie! Dzielimy się nim na Facebook/Sportpl >

Nad wszystkim czuwali wynajęci eksperci z Rolanda Garrosa, którzy zapewniają, że nowa mączka ma takie same właściwości, co czerwona. - Tenisistom wydaje się, że jest inaczej, bo chwilę wcześniej grali w Barcelonie czy Monte Carlo, a tam rzeczywiście mączka jest inna. Nie ma bowiem dwóch takich samych nawierzchni ziemnych. Zmienia się wilgotność powietrza, jego rozrzedzenie, a wraz z nimi wysokość kozła i poślizg. Kolor nie ma nic do rzeczy - zapewniają eksperci.

Po co Tiriac maluje korty? Liczy, że na tym patencie zarobi. - Niebieski to naturalny kolor tenisa. Badania dowodzą, że żółtą piłkę widać o 27 proc. wyraźniej. To ważne dla telewizji - przekonuje Rumun, który w latach 80. jako pierwszy pomalował w Stuttgarcie betonowe korty na niebiesko. - Wtedy też wszyscy marudzili, a dziś betonowe korty są w tym kolorze - podkreśla.

US Open jest niebieski od 2005 r., Australian Open od 2008. Nawet lekkoatletyczne bieżnie na MŚ były niebieskie. Sport podporządkowuje się telewizji.

Tenisiści żartują, że grają na "smurfnej nawierzchni". Czy za kilkanaście lat w Paryżu też będzie niebieski kort? - Nie wiem. Pewne jest tylko, że w Wimbledonie nie pomalują trawy - mówi Tiriac.

Agnieszka Radwańska z pucharem [ZDJĘCIA]

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.