Tenis. Bogomolov zagra dla Rosji?

Alex Bogomolov Jr (ATP 37) ma obywatelstwo rosyjskie i amerykańskie. Obecnie gra pod flagą USA, ale nie wyklucza zmiany narodowych barw. - Jeżeli otrzymam konkretną propozycję gry dla Rosji, poważnie się nad nią zastanowię - mówi 28-letni tenisista.

Alex Bogomolov Jr urodził się w Moskwie. Jego ojciec był uznanym trenerem, a spod jego ręki wyszli m.in. były lider rankingu Jewgienij Kafielnikow i Andriej Pawel - czwarta rakieta świata w roku 1996. Bogomolov Jr wychował się w Stanach Zjednoczonych, jednak konkurencja w reprezentacji USA jest tak duża, że mimo 28 lat nie zdążył zadebiutować w rozgrywkach o Puchar Davisa.

Kadra USA za silna

Pewne miejsce w kadrze mają bliźniacy Bob i Mike Bryan - specjaliści od gry podwójnej. Jim Courier, kapitan reprezentacji ma także w obwodzie wielu znakomitych singlistów: Mardy'ego Fisha, Andy'ego Roddicka, czy Johna Isnera. Dla Alexa Bogomolova, czwartego najwyżej sklasyfikowanego amerykańskiego tenisisty, droga do kadry wydaje się być zamknięta.

Śladami Kazachów

Wiele wskazuje na to, że Bogomolov podąży drogą podobną do tej, którą obrali obecni reprezentanci Kazachstanu. Michaił Kukuszkin, Andriej Gołubiew, Jurij Szczukin i Jewgienij Koroliow urodzili się w Rosji. Nie mieli większych szans na wdarcie się do reprezentacji, o sile której stanowili m.in. Nikołaj Dawidienko i Michaił Jużny, więc bez wahania przyjęli ofertę reprezentowania barw Kazachstanu. Sytuacja Bogomolova jest o tyle prostsza, że posiada on zarówno obywatelstwo amerykańskie, jak i rosyjskie.

- Nie myślałem o tym wcześniej, jednak jeżeli otrzymam konkretną propozycję gry dla Rosji, poważnie się nad nią zastanowię - komentuje możliwość zmiany barw narodowych Bogomolov Jr.

Szef rosyjskiej federacji Szamil Tarpiszczew przedyskutował już sytuację z ojcem zawodnika. - Powiedział, że oglądać syna grającego w barwach Rosji jest dla niego marzeniem - przyznał.

Nawet jeżeli Bogomolov zagra dla Rosji w Pucharze Davisa, nie ma szans na występ w jej barwach na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie. - Nigdy nie zagra dla Rosji na Igrzyskach Olimpijskich, ale może znacznie wzmocnić drużynę w rozgrywkach o Puchar Davisa - zaznaczył Tarpiszczew.

Dla Bogomolova obecny sezon jest najlepszym w karierze. Zanotował awans o 129 pozycji (z miejsca 166. na 37.) i pokonał m.in. Jo-Wilfrieda Tsongę i Andy'ego Murraya.

Agnieszka Radwańska tańczy na korcie w Pekinie [GALERIA]

Więcej o: