Tenis. Rafael Nadal przegrał z diabłem

Rafael Nadal przegrał swój pierwszy mecz w turnieju Masters 1000 w Montrealu. Pokonał go Chorwat Ivan Dodig (ATP, 41)

Nadal nie przegrywał na otwarcie turnieju od 2008 r. Teraz po raz pierwszy w tym roku nie dojdzie co najmniej do finału turnieju Masters Series. Porażka była sensacją, tym bardziej że przeciwnik nie należał do asów.

Dodig na początku roku był klasyfikowany w rankingu ATP koło setnego miejsca. Na 41. wyciągnął go turniej na jego ojczystej ziemi, w Zagrzebiu. W Kanadzie przeciw Nadalowi Chorwat zaimponował determinacją w wymianach i skutecznością serwisu. Miał aż 19 asów. Po jednym z nich - piłka frunęła z prędkością 217 km/godz., Hiszpan nawet nie zareagował - Dodig wyszedł na prowadzenie w trzecim secie 6:5. - Walczyłem jak diabeł w każdej akcji. Warto było. To jedna z najpiękniejszych chwil w moim życiu - cieszył się jak dziecko Chorwat.

- Wcale nie mam wrażenia, że źle grałem, ale też nie zagrałem dobrze. Słabo zachowywałem się w decydujących momentach - podsumował spotkanie Hiszpan.

Tych było sporo. Najważniejszy w trzecim secie. Nadal prowadził już 5:3 i miał piłkę meczową. Przegrał w tie-breaku. W ten sposób - w tenisowej dogrywce - uległ też w drugiej partii. Pierwszą wygrał łatwo 6:1. - Nie pierwszy raz przegrywam mimo wcześniejszego prowadzenia. To mi się zdarzało i pewnie jeszcze będzie się zdarzać. Muszę zaakceptować takie porażki, tak jak akceptuję zwycięstwa - wzdychał Nadal.

Skarżył się też na lekkie przeziębienie oraz na długą przerwę turniejową. Był to dla niego pierwszy oficjalny mecz od przegranego 3 lipca finału Wimbledonu z Novakiem Djokoviciem. Po londyńskim turnieju to właśnie Serb zepchnął "Rafę" na pozycję numer dwa rankingu.

Djoković w tej samej fazie wyeliminował Nikołaja Dawidienkę. Męczył się tylko w pierwszym secie. - Nie grałem od miesiąca, a tutaj nawierzchnia jest trochę inna niż w poprzednich turniejach (twarda, w przeciwieństwie do ceglanej na Roland Garros i trawiastej na Wimbledonie). Znajduję się w okresie przejściowym - tłumaczył się Serb. Jego tegoroczny bilans jest nadal imponujący: 49 zwycięstw i jedna porażka, poniesiona w półfinale Rolanda Garrosa.

Ciekawsze wyniki turnieju ATP mężczyzn w Montrealu - II runda: I. Dodig (Chorwacja) - R. Nadal (Hiszpania, 2) 1:6, 7:6 (7-5), 7:6 (7-5); M. Cilić (Chorwacja) - J.M. del Potro (Argentyna, 16) 6:3, 6:4; J. Tipsarević (Serbia) - F. Verdasco (Hiszpania, 15) 6:4, 6:7 (5-7), 6:3; G. Monfils (Francja, 5) - A. Bogomołow (USA) 6:2, 7:5 (7-6).

Ciekawsze wyniki turnieju WTA w Toronto - II runda: W. Zwonariewa (Rosja, 3) - N. Pietrowa (Rosja) 7:5, 6:4; M. Szarapowa (Rosja, 5) - B. Jovanovski (Serbia) 6:1, 7:5; W. Azarenka (Białoruś, 4) - S. Dubois (Kanada) 6:0, 6:0; S. Williams (USA) - J. Goerges (Niemcy) 6:1, 7:6 (9-7).