Roland Garros. Amerykański tenisista zawieszony na rok

Amerykanin Robert Kendrick (105 ATP) został zawieszony na rok przez federację Międzynarodową Federację Tenisową (ITF). 31-letni tenisista podczas tegorocznego French Open przyjmował niedozwolony stymulant.

Zobacz co nas wkurza na Facebook.com/Sportpl ?

Pobrane próbki wykazały stosowanie przez Kendricka metyloheksanaminy. Zawodnik tłumaczył, że zakazana substancja byłą częścią leku Zija XM3, który przyjmował by zwalczyć dokuczliwości związane z nagłą zmianą strefy czasowej.

Federacja przyjęła te rłumaczenie, jednak na mocy obowiązujących zasad został uznany winnym złamania przepisów antydopingowych. Ukarano go więc 12-miesięcznym zakazem startów, obowiązującym od daty przeprowadzenia testów, czyli od 22 maja 2011 roku.

W wydanym oświadczeniu czytamy: "ITF przyjęła na korzyść pana Kendricka jego wytłumaczenie odnośnie zażycia metyloheksanaminy i uznała, że nie miał on na celu zwiększenia swej wydajności. Jednak według zasad programu antydopingowego, obowiązkiem zawodnika jest upewnienie się, że żadna zakazana substancja nie dostaje się do jego organizmu, w wyniku stosowanie leków lub w inny sposób, chyba że posiada zezwolenie na użycie terapeutyczne (TUE). Pan Kendrick nie posiadał ważnego TUE."

W ostatnim zestawieniu rankingu ATP Kendrick zajmował 105. miejsce. Najwyżej w karierze był na 69. pozycji. W tegorocznym turnieju wielkoszlemowym na kortach Rolanda Garrosa odpadł już w I rundzie przegrywając z Hiszpanem Guillermo Garcią-Lopezem 1:6, 5:7, 6:4, 3:6. Decyzją ITF Amerykanin straci 10 punktów rankingowych i 15 tysięcy euro zdobytych w Paryżu. Na kort będzie mógł powrócić 21 maja 2012 roku.

Złośliwość rzeczy martwych w sporcie. Różne przypadki [WIDEO]

Więcej o: