Wimbledon. Wielki Przysiężny! Polak w II rundzie singla

Wielki sukces Michała Przysiężnego. Polski tenisista pokonał w I rundzie Wimbledonu 7:5, 7:6 (7-5), 6:3 rozstawionego z nr. 17 słynnego Chorwata Ivana Ljubicicia.

Tak mecz Przysiężnego relacjonowaliśmy na żywo ?

Przysiężny przechodzi do historii jako pierwszy Polak od 24 lat, który wygrał w Wimbledonie mecz w męskim singlu. W 1986 r. Wojciech Fibak pokonał w I rundzie Hindusa Vijaya Amritraja i po raz ostatni cieszył się ze zwycięstwa na londyńskiej trawie.

Przysiężny był skazywany na pożarcie. Ljubicić, znany z potężnego serwisu wysoki Chorwat, cztery lata temu był nawet trzeci na świecie. Od lat utrzymuje się w czołówce, i raz po raz kąsa wielkich faworytów, w tym sezonie wygrał m.in. turniej w Indian Wells.

Polak zagrał jednak świetny mecz. Grał spokojnie, doskonale zwalniał wymiany swoim firmowym slajsowanym bekhendem, by po chwili przyśpieszyć nagle z forhendu. Umiał znaleźć dobrą równowagę między ryzykiem (kilka świetnych akcji przy siatce) i rozwagą w długich wymianach.

Ljubicić nie grał na 100 procent swoich możliwości - gorzej niż zwykle serwował, często się mylił, ale wiele z tych błędów wynikało z sytuacyjnej przewagi jaką umiał wypracować sobie Przysiężny.

Chorwat po pierwszej partii wezwał na kort lekarza, który opatrywał pęcherze na jego lewej stopie, ale uraz nie miał raczej wpływu na przebieg meczu. Ljubicić do końca walczył, ale był tego dnia słabszy od Polaka.

Dla Przysiężnego to pierwsze w karierze zwycięstwo w Szlemie. W 2007 r. przegrał w US Open z Niemcem Michaelem Berrerem, a miesiąc temu w Roland Garros został znokautowany w I rundzie przez Michaiła Jużnego.

- Było widać, że wreszcie gra spokojnie. Michałowi potrzeba ogrania, doświadczenia w takich ważnych meczach. W Paryżu złapał totalnego "hebla", a teraz już nie. I stąd to wspaniałe zwycięstwo - komentował Robert Radwański, ojciec i trener Agnieszki Radwańskiej, który tak jak wszyscy inni polscy zawodnicy i trenerzy gorąco dopingował Przysiężnego z trybun na korcie numer osiem.

W II rundzie Przysiężny też nie jest bez szans - zmierzy się w środę z Yen-Hsun Lu z Tajwanu (ATP 82).

We wtorek swoje mecze rozegrają Agnieszka Radwańska i Łukasz Kubot. Jest spora szansa nawet na trójkę Polaków w II rundzie.

Specjalny tenisowy serwis o Wimbledonie ?

Więcej o: