Wimbledon rezygnuje ze 138-letniej "obraźliwej" tradycji. Historyczna zmiana

Władze Wimbledonu podjęły historyczną decyzję. Chodzi o zniesienie tytułów "Miss" i "Mrs" dla kobiecych mistrzyń z tablicy honorowej. Tym samym 138-letnia tradycja została zakończona.

Wimbledon jest jednym z najbardziej prestiżowych tenisowych turniejów na świecie. Oprócz rywalizacji najlepszych zawodników na kortach jest on bogaty w różne tradycje. W tym roku jednak władze turnieju podjęły decyzję o rezygnacji z jednej z nich. 

Zobacz wideo Świątek i Osaka zdominują kobiecy tenis? "Rośnie wielka rywalizacja"

Wimbledon rezygnuje z tytułów mistrzyń

Już od pierwszej edycji Wimbledonu, a więc od 1884 roku, na tablicy honorowej przed nazwiskami zwyciężczyń turnieju umieszczano także tytuły "Miss" i "Mrs". Z kolei w przypadku mężczyzn na tablicy widniały tylko nazwiska. Teraz ma się to zmienić.

Według informacji podawanych przez brytyjskie media, sprzed nazwisk zwyciężczyń na tablicach mają zostać usunięte tytuły "Miss" i "Mrs". Ma się to stać jeszcze przed rozpoczynającą się za miesiąc wielkoszlemową rywalizacją. Jest to decyzja historyczna. Władze turnieju odchodzą bowiem od 138-letniej tradycji. Zmiana jest kolejnym krokiem w kierunku wprowadzenia równości obu płci w tenisowej rywalizacji. 

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu Gazeta.pl.

Co ciekawe niektóre z pań mają także na tablicy wpisane inicjały swojego małżonka. Świetnym przykładem jest zwyciężczyni z 1980 roku, Australijka Evonne Goolagong Cawley, która na tablicach zapisana jest jako "Mrs R Cawley" - jej mąż nosił imię Roger. Nieco inaczej sytuacja ma się w przypadku legendarnej Billie Jean King, która na tablicach widnieje jako "Mrs L.W. King". Amerykanka pomimo rozwodu ze swoim mężem wciąż zapisana jest jego inicjałami. Z tego zwyczaju władze Wimbledonu także mają zrezygnować.

Brytyjski dziennikarz, Paul Dennett już przed rokiem apelował o zniesienie tego obyczaju. - Z pewnością Wimbledon musi pozbyć się tak przestarzałej i obraźliwej stylizacji - pisał wówczas dziennikarz, zwracając uwagę właśnie na takie przykłady jak Billie Jean King czy Chris Evert, która została zapisana jako "Miss. J.M. Lloyd". 

Zmiana tradycji zaskoczyła Novaka Djokovica

Trzy lata temu władze Wimbledonu zdecydowały o rezygnacji z używania formuł "Miss" i "Mrs" podczas meczowych zapowiedzi. Wówczas zaskoczenia tą decyzją nie ukrywał Serb Novak Djoković.

- Zdecydowanie nie jest łatwo zmienić lub zmienić jakiekolwiek tradycje, które są obecne od wielu lat. To dość zaskakujące, że to zrobili - mówił wówczas tenisista. Start tegorocznego Wimbledonu zaplanowano na 27 czerwca.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.