Iga Świątek "jedynką" podczas Rolanda Garrosa. Historia jednak jej nie sprzyja

Iga Świątek rozpoczyna rywalizację podczas wielkoszlemowego French Open. Polka przystępuje do zmagań jako liderka światowych list WTA. Jak pokazuje historia "jedynka" nie zawsze sprzyjała tenisistkom podczas Rolanda Garrosa.

Polka od kwietnia jest liderką rankingu WTA i w ostatnich tygodniach jest prawdziwą dominatorką na korcie. Iga Świątek wygrała w 2022 roku pięć turniejów i do French Open także przystępuje jako jedna z faworytek.

Zobacz wideo Iga Świątek reaguje na pozycję liderki rankingu WTA

French Open. Turniejowe "jedynki" nie mają łatwo. Trudne zadanie przed Igą Świątek

Historia pokazuje, że w trakcie French Open najwyżej rozstawione tenisistki nie zawsze miały szczęście i niekiedy nie docierały nawet do finału. W ostatnim dwudziestopięcioleciu tenisistki z "jedynką" tylko cztery razy wygrywały cały turniej. Sztuka ta udawała się w 2007 roku Justin Henin, w 2018 roku Simonie Halep oraz dwukrotnie Serenie Williams (2013,2015). 

Iga ŚwiątekRoland Garros 2022. Gigantyczne pieniądze za zwycięstwo. Iga Świątek może pobić rekord [NAGRODY]

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu Gazeta.pl

Ponadto w ostatnich osiemnastu edycjach French Open aż dwanaście razy liderki światowych list kończyły zmagania już przed półfinałem. Do najbardziej spektakularnych porażek ostatnich lat należy zaliczyć przegraną w meczu otwarcia w 2017 roku przez Niemkę Angelique Kerber, a także ubiegłoroczne skreczowanie Ashleigh Barty w drugiej rundzie z Magdą Linette.

Roland Garros. Wygrywają nierozstawione

W minionych pięciu edycjach aż trzy razy najlepsze okazywały się zawodniczki nierozstawione. W 2017 roku wygrała Łotyszka Jelena Ostapenko, w 2020 roku Iga Świątek, natomiast w ubiegłym roku Czeszka Barbara Krejcikova. 

Iga Świątek podczas sparingu z Amandą AnisimovąIga Świątek czaruje. Perfekcyjne zagranie, Anisimowa bezradna [WIDEO]

Statystyki pokazują więc, że korty Rolanda Garrosa nie służą najwyżej rozstawionym tenisistkom. Polka ma szanse przełamać niekorzystną serię, choć z pewnością droga nie będzie łatwa. Świątek jednak prezentuje w ostatnim czasie taką formę, że jest w stanie wygrać z każdym. Tenisistka z Raszyna rywalizację we French Open rozpocznie meczem z Ukrainką Łesią Curenko. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek lub we wtorek.

Więcej o: