US Open. Wawrinka pokonał kulejącego Djokovicia

Stan Wawrinka (3 ATP) pokonał Novaka Djokovicia (1 ATP) 6:7, 6:4, 7:5, 6:3 i po raz pierwszy wygrał turniej US Open. Serb pod koniec spotkania miał ogromne problemy z prawą stopą, grał kulejąc, dwukrotnie musiał brać przerwę medyczną. Dla Szwajcara to trzeci wielkoszlemowy triumf w karierze.

Spotkanie rozpoczęło się planowo. Djoković jak na obrońcę tytułu przystało prowadził 3:0, ale to były tylko dobre złego początki. Wawrinka nie trafiał piłką w rakietę, odbijał kantem, nie szło mu, ale szybko przypomniał sobie, jak się gra w tenisa, odrobił straty i był bliski wygrania I seta, choć przegrywał go już 2:5. Ostatecznie poległ dopiero w tie-breaku, którego Djoković wygrał 7-1.

W drugim i trzecim secie Wawrinka był już nieznacznie lepszy. W obu dał przełamać, ale sam wygrywał dwa gemy serwisowe rywala. Djoković zawodził w kluczowych momentach, bo w całym meczu wykorzystał tylko 3 z 17 break pointów.

Ostatni set miał bardzo dziwny przebieg, bo Djoković nagle zaczął utykać. Wziął dwie przerwy medyczne, wyraźnie się męczył, ale mogło się wydawać, że udaje, że to gra psychologiczna, bo Szwajcar prowadził 3:1. Wawrinka się denerwował, kłócił się z sędzią, bo przerwy medyczne jego zdaniem były niezgodne z przepisami. Początkowo bowiem uraz Djokovicia wyglądał jak zwykłe skurcze, a nie kontuzja. Podczas drugiej przerwy medycznej było jednak widać wyraźnie, jak Djokoviciowi nienaturalnie trzęsie się stopa. Serb słabo pod koniec serwował, nie był w stanie wspinać się na palce i ostatecznie przegrał ostatnią partię 3:6.

Był to 24. pojedynek obu tenisistów i dopiero piąta wygrana Wawrinki. Ale w finałach Wielkiego Szlema Szwajcar jeszcze z Djokoviciem nie przegrał. Rok temu w Rolandzie Garrosie również górą był Wawrinka, który w swojej karierze nie wygrał jeszcze tylko Wimbledonu.