Największe sukcesy Polaków w historii tenisa

Łukasz Kubot przegrał w 1/8 finału Wimbledonu z Hiszpanem Feliciano Lopezem 2:3. Mimo to awans do tej rundy był największym sukcesem w historii polskiego tenisa męskiego od 30 lat. Przypomnijmy z tej okazji inne istotne osiągnięcia zawodników z naszego kraju, którzy wygrywając na światowych kortach nie raz wprawiali w zdumienie tenisowych ekspertów.
Jadwiga Jędrzejowska Jadwiga Jędrzejowska

Jadwiga Jędrzejowska

Finalistka Wimbledonu i US Open w 1937 roku i French Open w 1939 roku, na którym w tym samym roku zdobyła swój jedyny tytuł wielkoszlemowy - w deblu. Te osiągnięcia przyćmiewają dokonania innych polskich tenisistów. Wielokrotna mistrzyni Polski, dwa lata z rzędu (1936 i 1937) zwyciężała w plebiscycie "Przeglądu Sportowego" na najlepszego sportowca kraju. Zmarła w 1980 w Katowicach, gdzie do dziś korty Huty Baildon, na których grała w latach 40-tych, noszą jej imię

Wojciech Fibak

Do dziś to najbardziej utytułowany polski tenisista w historii i wzór dla kolejnych pokoleń młodych adeptów tej dyscypliny w naszym kraju. Na przełomie lat 70-tych i 80-tych wygrał siedem turniejów singlowych, jednak jego największe sukcesy to cztery ćwierćfinały turniejów wielkoszlemowych. Do tej fazy doszedł dwukrotnie na Rolandzie Garrosie i raz na Wimbledonie oraz US Open.

Aleksandra Olsza

Na początku lat 90-tych pojawił się długo wyczekiwany w polskim tenisie talent wśród kobiet. Olsza rozpoczęła od fantastycznych sukcesów w turniejach juniorskich, po których wielu wróżyło jej wielką karierę. Polka zdobyła juniorskie wicemistrzostwo świata grając w deblu ze słynną Rosjanką Anną Kurnikową. W 1995 nie miała sobie równych na juniorskim Wimbledonie, gdzie triumfowała zarówno w singlu jak i w deblu. Jej kariera trwała do 1999 roku, jednak wśród seniorów nie odnosiła już tak spektakularnych sukcesów.

Magdalena Grzybowska Magdalena Grzybowska fot.Damian Kramski / Agencja Wyborcza.pl

Magdalena Grzybowska

Do 2007 roku była najwyżej notowaną polską tenisistką, zajmując w 1998 roku 30. miejsce w rankingu WTA. Największy swój sukces odniosła w 1996, gdy wygrała juniorskie Australian Open. W karierze seniorskiej triumfowała w czterech turniejach ITF, a w turniejach WTA trzy razy doszła do półfinałów. Warto zaznaczyć, że odnosiła zwycięstwa nad zawodniczkami ze światowej czołówki: m.in. Venus Williams, Anke Huber, dwukrotnie Jennifer Capriati i Conchitą Martínez.

Agnieszka Radwańska

Największy od czasów Jędrzejowskiej talent w polskim tenisie kobiet, objawił się w 2005 roku, gdy "Isia" zwyciężyła w juniorskim Wimbledonie. Rok później powtórzyła ten sukces na kortach Rolanda Garrosa. WTA zadecydowało wówczas o przyznaniu jej nagrody Debiutantki Roku 2006. W seniorskich Wielkich Szlemach czterokrotnie dochodziła do ćwierćfinałów - na Wimbledonie w 2008 i 2009, a na Australian Open w 2008 i 2011. Poza tym wygrała cztery turnieje WTA w singlu i dwa w deblu. Jest drugą po Fibaku osobą z Polski, jaka awansowała do pierwszej dziesiątki rankingu.

Łukasz Kubot

Urodzony w Bolesławcu tenisista dotychczas był znany tylko z występów w deblu, gdzie wraz z Oliverem Marachem doszedł do półfinału Australian Open w 2009. Oprócz tego wygrał także sześć turniejów deblowych ATP. W singlu dwa razy doszedł do finału - w 2009 przegrał z Novakiem Djokoviciem w Belgradzie, a rok później w Costa do Sauipe z Juanem Carlosem Ferrero. Te wyniki przyćmił jednak jego największy sukces w karierze, jakim jest awans do 1/8 finału tegorocznego Wimbledonu. Po wspaniałej walce Polak przegrał z Feliciano Lopezem, mimo że w trzecim secie miał dwie piłki meczowe.

Więcej o: