Australian Open. Łzy szczęścia i wielka radość Rogera Federera. Dramatyczny finał z Nadalem [DUŻE ZDJĘCIA]

x
Rozstawiony z '17' Roger Federer pokonał hiszpańskiego tenisistę Rafaela Nadala (9.) 6:4, 3:6, 6:1, 3:6, 6:3 w finale turnieju Australian Open. Szwajcar wywalczył 18. tytuł wielkoszlemowy, poprawiając własny rekord w męskim singlu. W Melbourne zwyciężył po raz piąty.
O trium jednak łatwo nie było. Szwajcar stoczył wielki, pełen zwrotów akcji bój z Nadalem. Rozstawiony z '17' Roger Federer pokonał hiszpańskiego tenisistę Rafaela Nadala (9.) 6:4, 3:6, 6:1, 3:6, 6:3 w finale turnieju Australian Open. Szwajcar wywalczył 18. tytuł wielkoszlemowy, poprawiając własny rekord w męskim singlu. W Melbourne zwyciężył po raz piąty. O trium jednak łatwo nie było. Szwajcar stoczył wielki, pełen zwrotów akcji bój z Nadalem. THOMAS PETER/REUTERS
W drugim i czwartym secie Szwajcar popełniał bardzo dużo prostych błędów. Popełnił ich w meczu aż 57. Dla porównania - Nadal 'tylko' 28. W drugim i czwartym secie Szwajcar popełniał bardzo dużo prostych błędów. Popełnił ich w meczu aż 57. Dla porównania - Nadal 'tylko' 28. JASON REED/REUTERS
Nadal także przeżywał na korcie chwile triumfu. Z ulgą odetchnął po wygraniu czwartego seta, kiedy walka o zwycięstwo rozpoczęła się na nowo. Nadal także przeżywał na korcie chwile triumfu. Z ulgą odetchnął po wygraniu czwartego seta, kiedy walka o zwycięstwo rozpoczęła się na nowo. THOMAS PETER/REUTERS
Z trybun Hiszpana wspierała jego dziewczyna, Francisca Perello, która podrywała się przy ważnych akcjach i głośno oklaskiwała jego udane zagrania. Z trybun Hiszpana wspierała jego dziewczyna, Francisca Perello, która podrywała się przy ważnych akcjach i głośno oklaskiwała jego udane zagrania. EDGAR SU/REUTERS
Jeden z transparentów fanów Rafaela Nadala. Jeden z transparentów fanów Rafaela Nadala. AARON FAVILA/AP
Przed decydującym setem pierwszy na arenie pojawił się Rafael Nadal. Hiszpan długo rozgrzewał się w oczekiwaniu na rywala... Przed decydującym setem pierwszy na arenie pojawił się Rafael Nadal. Hiszpan długo rozgrzewał się w oczekiwaniu na rywala... THOMAS PETER / REUTERS / REUTERS
... który poprosił o przerwę medyczną. Federer skorzystał z tej opcji poza kortem. Wrócił na niego po dłużej przerwie. ... który poprosił o przerwę medyczną. Federer skorzystał z tej opcji poza kortem. Wrócił na niego po dłużej przerwie. ISSEI KATO/REUTERS
I wziął się do roboty. Mimo, że na początku decydującej partii dał się przełamać, to potrafił odrobić straty z nawiązką. Momentami grał kosmiczny tenis. I wziął się do roboty. Mimo, że na początku decydującej partii dał się przełamać, to potrafił odrobić straty z nawiązką. Momentami grał kosmiczny tenis. THOMAS PETER / REUTERS / REUTERS
Od ostatniego sukcesu Federera w imprezie tej rangi minęło blisko pięć lat. W 2012 roku wzniósł trofeum wywalczone za zwycięstwo w Wimbledonie. W decydującym spotkaniu Australian Open wystąpił po raz szósty. Cztery z wcześniejszych kończyły się jego zwycięstwem. Jedyną porażkę - w 2009 roku - poniósł w spotkaniu z ... Nadalem. Od ostatniego sukcesu Federera w imprezie tej rangi minęło blisko pięć lat. W 2012 roku wzniósł trofeum wywalczone za zwycięstwo w Wimbledonie. W decydującym spotkaniu Australian Open wystąpił po raz szósty. Cztery z wcześniejszych kończyły się jego zwycięstwem. Jedyną porażkę - w 2009 roku - poniósł w spotkaniu z ... Nadalem. KIN CHEUNG/AP
Z tego pojedynku najlepiej zapamiętane zostało jednak to, co stało się po jego zakończeniu. Federer popłakał się gdy odbierał nagrodę za drugie miejsce. Nie umiał wykrztusić słowa do mikrofonu. Gdy w końcu przemówił, pogratulował Nadalowi fantastycznego występu. Z tego pojedynku najlepiej zapamiętane zostało jednak to, co stało się po jego zakończeniu. Federer popłakał się gdy odbierał nagrodę za drugie miejsce. Nie umiał wykrztusić słowa do mikrofonu. Gdy w końcu przemówił, pogratulował Nadalowi fantastycznego występu. ISSEI KATO/REUTERS
Roger Federer Roger Federer JASON REED/REUTERS
35-letni Szwajcar jest najstarszym finalistą w zawodach Wielkiego Szlema w grze pojedynczej mężczyzn od 1974 roku. Wówczas w decydującym meczu US Open wystąpił 39-letni Australijczyk Ken Rosewall. 35-letni Szwajcar jest najstarszym finalistą w zawodach Wielkiego Szlema w grze pojedynczej mężczyzn od 1974 roku. Wówczas w decydującym meczu US Open wystąpił 39-letni Australijczyk Ken Rosewall. DAVID GRAY/REUTERS
Bilans - mimo niedzielnej porażki - w dalszym ciągu przemawia na korzyść młodszego o pięć lat Hiszpana - wygrał aż 23 z 35 ich spotkań, w tym sześć z dziewięciu finałów Wielkiego Szlema. Bilans - mimo niedzielnej porażki - w dalszym ciągu przemawia na korzyść młodszego o pięć lat Hiszpana - wygrał aż 23 z 35 ich spotkań, w tym sześć z dziewięciu finałów Wielkiego Szlema. DAVID GRAY/REUTERS
Roger Federer Roger Federer AARON FAVILA/AP
Roger Federer z pucharem, z tyłu Rafael Nadal Roger Federer z pucharem, z tyłu Rafael Nadal AARON FAVILA/AP