Wimbledon 2014. Jerzy Janowicz w czołówce niechlubnej statystyki [LICZBY]

Roger Federer po raz dziewiąty zagra w finale Wimbledonu i będzie miał okazję na ósme zwycięstwo w tym turnieju. Szwajcar nie bez powodu jest uważany za jednego z najlepszych, jeśli nie najlepszego tenisistę w historii. W starciu z Djokoviciem nie będzie jednak faworytem. Zanim jednak poznamy zwycięzcę tegorocznego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu podsumujmy dotychczasowe wydarzenia w liczbach.
Jerzy Janowicz Jerzy Janowicz Fot. MAX ROSSI

Podwójne błędy serwisowe

Zaczynamy od statystyki w której, niestety, królują Polacy. Jerzemu Janowiczowi wystarczyły trzy spotkania, by popełnić ich najwięcej ze wszystkich zawodników w stawce. Popełnił ich łącznie 47, podczas gdy drugi w tym zestawieniu Grigor Dimitrow w sześciu spotkaniach miał ich? 26. Na trzecim miejscu znalazł się inny Polak, Łukasz Kubot z 23 podwójnymi błędami na koncie w trzech pojedynkach.

Milos Raonic Milos Raonic Fot. Pavel Golovkin

Asy serwisowe

Choć Janowicz jest znany z dobrego serwisu to w zestawieniu tych, którzy zaliczyli najwięcej asów nie jest już tak wysoko. W tym zestawieniu najlepszy jest Kanadyjczyk Milos Raonić, który w sześciu meczach posłał 164 asy serwisowe. Drugi jest Nick Kyrgios z Australii. W pięciu meczach kończył wymiany już po serwisie 128 razy, a na najniższym stopniu podium uplasował się John Isner ze 110 asami w trzech meczach.

Najszybszy serwis

Najszybszym serwisem popisał się jednak tenisista, którego próżno szukać w czołówce najczęściej posyłających asy serwisowe. Czech Jiri Vesely zaserwował z prędkością 230 i był to najszybszy serwis turnieju. Na kolejnych miejscach znaleźli się Milos Raonić (227 km/h) i John Isner (224 km/h).

Najdłuższa wymiana

Najdłuższa wymiana miała miejsce w meczu Andy?ego Murraya z Grigorem Dimitrowem. Obaj tenisiści wymienili wówczas 31 piłek. Na drugim miejscu ex-aequo 29-uderzeniowe wymiany Michaiła Jużnego z Jamesem Wardem i Novaka Djokovicia z Gillesem Simonem.

Martina Hingis Martina Hingis Fot. Ben Curtis

Najmłodsze zwyciężczynie

Zostawmy już jednak tegoroczny Wimbledon i przyjrzyjmy się nieco historii, której Federer wygrywając finał może stać się (po raz kolejny) wielką częścią. W 1996 Martina Hingis została najmłodszą zwyciężczynią Wimbledonu, gdy zdobyła tytuł deblowy mając  ledwie 15 lat i 282 dni. W turnieju singlowym w 1887 roku triumfowała z kolei Lottie Dod, która miała wtedy 15 lat i 285 dni.

Drewniane rakiety

Drewniane rakiety przestały być używane przez zawodników zaskakująco niedawno, bo w 1987 roku.

Venus Williams Venus Williams Fot. Sang Tan

Najszybsze serwisy w historii

Rekordy najszybszych serwisów z tego turnieju robią wrażenie, ale najszybszy serwis w historii należy do Taylora Denta, który zaserwował niegdyś na Wimbledonie 238 km/h. Wśród kobiet najlepsza pod tym kątem była Venus Williams (208 km/h).

Dzieci podające piłki

Często to do nich należy prawdziwe show, gdy spektakularnie wyłapią w locie jakąś piłkę, bądź Novak Djoković zaprosić któreś z dzieci pod parasol, by razem czegoś się napili. Co roku na Wimbledonie pracuje około 250 dzieci podających piłki.

Ręczniki

Miniaturowe piłki do tenisa były najlepiej sprzedającym się prezentem w specjalnym sklepie fanowskim Wimbledonu. W 2010 rozeszło się ich aż 18 tysięcy sztuk. W 2013 przebiły je jednak ręczniki, których kupiono aż 28 600 sztuk.