Roland Garros. Federer w półfinale bez straty seta

3 : 0
Komentarze
Od?wie?
42
Monfils miał dobry początek spotkania i rewelacyjny finisz, który przerwała mu niefortunna kontuzja. Monfils był bliski wygrania w secie numer trzy, jednak przy stanie 6:5 w jednej z akcji naciągnął mięsień uda lub pachwinę. Nie zdecydował się skorzystać z pomocy lekarza, zacisnął zęby i walczył do końca, ale z będącym w pełni sił Federerem szans nie miał.

Szwajcar zaczął słabo, maił 10 niewymuszonych błędów w pierwszych 12 minutach, długo przystosowywał się do mocnego wiatru, który przeszkadzał tenisistom na korcie centralnym, ale w końcu złapał właściwy rytm. Grał kombinacyjnie, trafiał niesamowite piłki przy linii, a jego największym atutem we wtorek był cross, który raz po raz 'karał' Monfilsa.

Francuz dość łatwo oddał pierwszy i drugi set. Wściekły uderzył się rakietą w głowę, chwilę później zdenerwowany rzucił rakietą o kort. Pomogło w trzecim secie. Monfils od stanu 1:2 dla Federera wygrał trzy kolejne gemy, potem walczył jak równy z równym ze Szwajcarem, ale w końcówce przegrał z kontuzją.

Federer o finał Roland Garros zagra z Novakiem Djokoviciem. Serb nie przegrał 41. kolejnych meczów w tym roku (43. w sumie), a w ćwierćfinale nawet nie musiał wychodzić na kort. Jego rywal, Włoch Fabio Fognini z powodu kontuzji nie był w stanie przystąpić do gry. Jeśli Djokovic pokona Federera wyrówna rekord Johna McEnroe w liczbie meczów wygranych z rzędu od początku roku.

Tak relacjonowaliśmy na żywo:

7:6 (7-3) Monfils przegrał z urazem. Nie zdecydował się skorzystać z pomocy medycznej, zacisnął zęby i heroicznie walczył o każdy punkt. Szans ze zdrowym Federerem nie miał, który pięć piłek meczowych, wykorzystał trzecią.

6:6 Monfils ma problem z pachwiną. Przy jednym z szybkich ruchów naciągnął sobie mięsień, nie był już tak szybki i sprawny i dość łatwo oddał gema.

5:6 Monfils znów o krok od wygrania seta. Francuz tym razem obronił dwa break pointy, a w końcówce popisał się precyzyjnym asem.

5:5 Federer znów pokazał swoją finezję. Doprowadza do remisu.

4:5 Gem dla Monfilsa. Francuz obronił trzy break pointy, Federer był już bliski przełamania, ale Francuz potrafił niesamowitymi zagraniami zdobyć punkt. Jest gem od wygrania seta. W meczu 2:0 prowadzi Federer.

4:4 I już 4:4. Federer dziś swoich serwisów nie oddaje.

3:4 Monfils wykorzystuje swój atletyzm, niesłychaną zwinność - to jego największe atuty - i jest o dwa gemy od wygrania w secie. Musi tylko raz przełamać serwis Federera.

3:3 Federer zatrzymał serię Monfilsa. Przebudził się troszkę, zaczął grać agresywniej, nie oddaje tak pola jak w trzech wcześniejszych gemach.

2:3 Monfils wygrywa trzeci gem z rzędu. Francuz jest na fali, trafia nieprawdopodobne uderzenia i zaczyna dominować na korcie. Federer na razie nie reaguje.

2:2 Francuz łapie drugi oddech. Jak szalony biega po korcie, dochodzi do każdej piłki i przełamuje serwis Federera i wyrównuje stan seta na 2:2.

2:1 Monfils znów o mały włos nie stracił ogromnej przewagi. Prowadził już 40:0, ale dwa niewymuszone błędy sprawiły, że Federer poczuł szansę na kolejne przełamanie. Gdyby nie wyrzucił piłki na aut, mógłby Francuzowi zagrozić.

2:0 Federer serwuje, Federer wygrywa. W defensywie Monfils nie istnieje.

1:0 Monfils na własne życzenie rozpoczął III set od straty serwisu. Prowadził już 40:15, miał dwie piłki na wygranie gema, ale nie potrafił zagrać kończącej piłki. Federer takich prezentów nie zwykł marnować.

Rozpoczyna się III set

6:4 Drugi set także dla Federera. Szwajcar, który zaczął ten mecz od serii błędów, teraz myli się rzadziej od rywala, dominuje na korcie. Dość łatwo wygrany gem, nie bez pomocy Monfilsa, który zmarnował fantastyczną okazję do wyrównania na 3:3, ale zamiast skończyć piłkę, postanowił popisać się efektownym zagraniem. Nie wyszło.

Strasznie wieje na korcie centralnym. Tenisiście musieli na chwilę wstrzymać grę, bo unosiły się tumany kurzu, widzowie zasłaniali oczy przed pyłem.

5:3 Gem dla Monfilsa przy własnym serwisie. Francuz lepiej czuje się, gdy może cały czas atakować.

Monfils poprosił o przerwę medyczną, po tym jak rozciął sobie skórę na środkowym palcu lewej ręki.

5:2 Przy własnym serwisie Federer nadspodziewanie łatwo wygrywa kolejne piłki. Gem bez straty punktu.

4:2 Wściekły Monfils ciska rakietą o kort! ma prawo być zły, głównie na siebie. W pewnym momencie poniosła go fantazja, chciał efektownie skończyć piłkę, trafił w siatkę. Federer grający spokojniej i precyzyjniej przełamał podanie rywala. W ostatniej akcji pomógł mu troszeczkę wiatr, który zmienił tor lotu piłki.

3:2 Monfils przełamuje serwis Federera po raz pierwszy w drugim secie i po raz drugi w meczu. Francuz gra odważniej, rywala spycha wgłąb kortu i zaczął schodzić do siatki, skutecznie.

3:1 Wreszcie punkt Monfilsa. Po podwójny błędzie serwisowym Francuz uderzył się rakietom w głowę, ale chwilę później zagrał genialnie przy siatce i wygrał gema.

3:0 Wszystko idzie po myśli Federera. Szwajcar zagrał niesamowitego, ostrego crossa i trafił w linię. Bezradny Monfils tylko kręcił głową.

2:0 Przełamanie! Federer lepiej gra przy siatce, zagrywa dobre skróty, a Monfils nie może się odnaleźć.

1:0 Federer serwuje trzeciego asa w tym meczu i nie bez problemów rozpoczyna drugą partię od zwycięstwa.

Rozpoczyna się II set

6:4 Federer wygrywa w pierwszym secie. Szwajcar po raz drugi przełamał Monfilsa, który poza mocnymi uderzeniami tuż przy końcowej linii, nie ma pomysłu na to jak ten mecz wygrać. Z kolei Federer potrafi zagrać zaskakująco, złamać schemat i zmusić rywala do wysiłku.

5:4 Kolejne łatwe zwycięstwo Federera przy własnym serwisie. Szwajcar nie gra wielkiego meczu, po prostu przestał popełniać seryjne błędy, gdy serwuje.

4:4 Ależ wymiana. 19 odbić z jednej i drugiej strony, w końcu nie wytrzymał Federer i uderzył w siatkę. Szwajcar miał wcześniej trzy okazje do przełamania Monfilsa, ale ich nie wykorzystał.

4:3 Federer wygrywa trzeciego gema z rzędu. Odrobił stratę przełamania, wygrał własny serwis i to teraz rywal jest w opałach. Szwajcar po słabym początku, w którym popełniał masę błędów, opanował emocje i zaczął punktować rywala. Monfils stracił pomysł na grę.

3:3 Remis! Federer przełamuje Monfilsa. Wykorzystał drugi break point zagrywając świetny skrót za siatkę. Francuz nie zdążył dobiec.

2:3 Łatwe zwycięstwo Federera przy własnym serwisie.

1:3 Seria pomyłek Federera trwa. Szwajcar popsuł już 10 piłek w ciągu 12 minut meczu i przegrywa już 1:3.

1:2 Przełamanie! Federer swój gem serwisowy przegrał do zera. Po trzech gemach ma już aż sześć niewymuszonych błędów, Francuz żadnego. Publiczność na korcie centralnym im. Phillippe'a Chartriera entuzjastycznie wspiera swojego zawodnika.

1:1 Odpowiedź Monfilsa równie mocna. Francuz zaczął od asa, potem zagrywał precyzyjne piłki wzdłuż linii.

1:0 Federer kończy pierwszego gema asem. Dobry początek Szwajcara, gra spokojnie, dokładnie, nie daje się zbytnio zepchnąć do defensywy.

Gramy! Rozpoczyna się I set!

17:03 Federer z Monfilsem grał sześciokrotnie, wygrał pięć razy. Ostatni mecz w Paryżu w hali Bercy wygrał jednak Monfils.

16:54 Mecz Federera z Monfilsem rozpocznie się za kilkanaście minut. Trwa rozgrzewka.

16:52 Przed chwilą skończył się trzysetowy mecz Schiavone z Pawliuczenkową. Włoszka awansowała do półfinału Rolanda Garrosa, choć jeszcze przegrywała 1:6, 2:4. Ostatecznie udało jej się wyciągnąć mecz na 1:6, 7:5, 7:5.

Przed meczem: Szwajcar zmierzy się na stadionie im. Philippe'a Chatriera z Gaelem Monfilsem, ostatnim Francuzem w imprezie. Zwycięzca walczyć będzie w piątek z niepokonanym od początku roku Serbem Novakiem Djokovicem (3.). Tenisista z Belgradu awansował do półfinału bez walki, bowiem otrzymał walkowera od kontuzjowanego Włocha Fabio Fogniniego.

Monfils w 1/8 finału wyeliminował po długim, pięciosetowym pojedynku specjalistę od czerwonej mączki Hiszpana Davida Ferrera. Francuz z Federerem na Roland Garros grał już dwa razy - w 2008 roku przegrał z nim w półfinale, rok później w ćwierćfinale. Ostatnio Monfils wygrał ze Szwajcarem przed rokiem w Paryżu. - Oczywiście ma to dla mnie znaczenie, w końcu wiem, że jestem w stanie go pokonać - mówił jeszcze w poniedziałek Francuz.

Faworytem dzisiejszego meczu jest Federer, który nie przegrał jeszcze seta, ale Monfils liczy na doping własnej publiczności.