ATP w Rzymie. Jerzy Janowicz pokonal Richarda Gasqueta. MINUTA PO MINUCIE

2 : 1

• czwartek, 16 maja 2013
  • 6:4

Wygrał swój gem do zera! Zakończył efektownym smeczem. Jerzy Janowicz w ćwierćfinale turnieju w Rzymie, w którym zmierzy się ze zwycięzcą pary Roger Federer - Gilles Simon. To drugi ćwierćfinał tak dużego turnieju dla Janowicza.

• 5:4

Janowicz miał meczbola, ale go zmarnował. Gasquet się obronił bo Polak znów zaczął bić w siatkę. Ale teraz Janowicz serwuje na wygranie meczu.

• 5:3

Janowicz serwuje bajecznie. A Gasquet jego podanie odbiera gdzieś w pół drogi między końcową linią a ścianą kortu.

• 4:3

Polak doprowadził do równowagi, ale potem Gasquet dwa razy zagrał w linię i wciąż jest w grze.

• 4:2

Janowicz oddał tylko jedną piłkę, zaserwował dwunastego asa w meczu (znów skończył nim gema). Wygląda na mocniejszego i bardziej zdeterminowanego niż rywal.

• 3:2

Gasquet broni swojego podania, ale grając gem za gem ten mecz przegra. A Polak gdy serwuje jest szalenie skuteczny.

• 3:1

Najlepszy set w wykonaniu Polaka. Trzeci as w tym secie i jedenasty w całym meczu. Chyba złapał drugi oddech, bo teraz to Francuz wygląda, jakby chciał, by mecz się już skończył.

• 2:1

Dwa fantastyczne returny Polaka niewiele dały, bo w decydujących momentach gema Francuz grał spokojniej i dokładniej.

• 2:0

Janowicz zaczął tak serwować, że Gasquet nie ma nic do powiedzenia. Choć w gemie miał trochę kłopotów, to wygrał. I teraz Gasquet jest pod presją.

• 1:0

Ryk Janowicza było słychać nawet poza kortem. Przełamał Francuza. Bił świetne piłki w linię, lub w róg kortu. Gasquet nie miał wiele do powiedzenia. Polak wygrał, choć w jednej wymianie znów sędzia popełnił błąd, bo Gasquet odbił piłkę po drugim koźle. Janowicz pokłócił się z sędzią, ale ten nie zmienił zdania.

• Zaczynamy trzeci set.

• tie-break 7-2

Decydujące wymiany Janowicz rozegrał perfekcyjnie. Zmobilizował się na najważniejsze piłki. Grał mocno, a przede wszystkim dokładnie, co wcześniej nie zawsze mu wychodziło. W meczu remis.

• tie-break 4:0

W tie-breaku Polak wyjątkowo skuteczny! Bije mocno i dokładnie.

• 6:6

Będzie tie-break, bo Gasquet swoje gemy serwisowe wygrywa coraz łatwiej. Janowicz wygrał tylko jedna piłkę.

• 6:5

Gem dla Janowicza, ale znów się uratował, bo przegrywał już 0:30. Sprawia wrażenie jakby z minuty na minutę słabł. W dodatku gdy usiadł na ławce od razu pojawił się przy nim lekarz i chyba daje mu maści przeciwbólowe.

• 5:5

Gem dla Gasqueta, bo przy swoim serwisie Francuz nie oddaje inicjatywy. Janowiczowi brakuje zaskakujących zagrań, takich jak dropszoty z pierwszego seta.

• 5:4

Wreszcie dobry gem Polaka. Uderzał tam, gdzie nie było rywala. Pewny. Kontrolował grę.

• 4:4

Gasquet swój gem serwisowy wygrał do zera. Polak nawet nie próbuje trudnych zagrań. Nic wzdłuż linii, wciąż po krosie. Ale Francuz sobie z tym radzi.

• 4:3

Janowicz wygrywa swoje podanie, ale jest w dużych kłopotach. Popełnia błędy, gra nerwowo. Francuz miał okazję na przełamanie.

• 3:3

Znów remis. Gasquet swoje podanie wygrał łatwo. O ile Polak, jeszcze w pierwszym secie, próbował przeganiać rywala od siatki (serwując) i do siatki (grając dropszoty). Francuz Polaka przegania w poprzek, grając raz w prawo, raz w lewo.

• 3:2

Tym razem Polak przełamany. I pechowy, bo ostatniej piłki Gasquet właściwie nie odebrał. Ledwie odbił spod końcowej linii, ale tak, że ta zatańczyła na siatce i Janowicz już do niej nie zdążył.

• 3:1

Francuz przełamany. Janowicz skończył gema - jakżeby inaczej - dropszotem. Po ostatniej piłkę wrzasnął tak, że było go słychać po całym korcie.

• 2:1

Ależ gem i duże szczęście Janowicza. Polak przy stanie 40:0 zaczął popełniać niewytłumaczalne błędy, zagrywał łatwe piłki, z których rywal bezlitośnie go punktował. I przegrałby, gdyby nie błąd sędziego. Przy przewadze Gasqueta Francuz świetnym zagraniem w linię skończył wymianę. Sędzia liniowy uznał to zagranie, Francuz szedł do ławeczki, ale sędzia główny podbiegł do linii i stwierdził, że piłka była autowa. Powtórki pokazały, że się pomylił. Janowicz wygrał dwie kolejne wymiany i gema.

• 1:1

Remis w drugim secie, choć Polak postraszył rywala. Ale w decydujących momentach bił piłki za linie.

• 1:0

Janowicz zaczął od zwycięskiego gema. Jest piekielnie mocny serwując. W całym meczu ma na koncie już pięć asów. Francuz nie zagrał żadnego.

• Zaczynamy drugi set.

• 3:6

Gem i set dla Gasqueta. Francuz pokonał Polaka jego własną bronią, czyli dropszotem w kluczowym momencie gema. Trochę pomogła mu siatka, na której zatrzymała się piłka. Polak jest mocny przy własnym serwisie, ale nie umie przełamać rywala.

• 3:5

Polak przełamany. Janowicza pogrążają błędy. Zbyt często wyrzuca piłkę za linię boczną lub końcową.

• 3:4

Gasquet wygrał swój gem serwisowy łatwo. Pokazał, że też potrafi ustawić rywala serwisem. Grał w jedną stronę, a drugą piłkę posyłał w drugą stronę kortu.

• 3:3

Gem dla Janowicza. Wciąż razi Gasqueta mocnymi serwisami.

• 2:3

Długi gem. Gasquet bronił się przed przełamaniem, ale ostatecznie wygrał. Janowicz wciąż gra efektowne dropszoty, ale Francuz już chyba wyczuł, że słabszą strona Polaka jest bekhend i tam próbuje mu grać piłki.

• 2:2

Kolejny gem serwisowy wygrany łatwo. Tym razem decydujące nie były serwisy, ale dropszoty. Dwa świetne zagrania.

• 1:2

Janowicz uderza zdecydowanie mocniej, ale popełnia błędy.

• 1:1

Swój gem serwisowy Janowicz wygrał dość łatwo. Widać jak wielką przewagę daje mu serwis. Gasquet próbował odbierać jego podanie bardzo daleko od siatki. Ani przez moment nie miał inicjatywy.

• 0:1

Gasquet swój gem serwisowy wygrał do zera. Polak bił piłki w siatkę i poza kort.

• Już gramy.

• Spotkali się do tej pory tylko raz. W tym roku w Indian Wells lepszy był Francuz. Wygrał 6:1, 6:4.

• Gasquet w rankingu ATP jest 9. Najwyżej w karierze był w 2007 r. na 7. miejscu. Janowicz jest 24.

• Richard Gasquet był kiedyś nazywany "nowym Federerem". Nie gra tak dobrze jak Szwajcar. Ale jeśli Polak wygra to w ćwierćfinale pewnie spotka się z prawdziwym Federerem (gra dziś wieczorem z Gillesem Simonem).