Turniej ATP w Paryżu. Fyrstenberg z Matkowskim zagrają w turnieju Masters

0 : 2
Komentarze
Od?wie?
21
Rozstawieni z numerem szóstym zawodnicy Siemens AGD Tennis Team mieli w pierwszej rundzie wolny los. Natomiast Clement i Roger-Vasselin wygrali w środę w pierwszej rundzie z Belgiem Dickiem Normanem i Ukraińcem Serhijem Stachowskim 7:6 (8-6), 6:4.

Polacy już na otwarcie czwartkowego spotkania przełamali serwis Rogera-Vasselina. Dzięki tej przewadze zbudowali prowadzenie 2:0, 3:1 i 4:2, a gdy w siódmym gemie swoje podanie stracił także Clement, na tablicy pojawił się wynik 5:2. Jednak chwilę potem w jego ślady poszedł Fyrstenberg i zrobiło się 5:3.

Jednak dość nerwowego dziewiątego gema, przy podaniu Vasselina, wygrała polska para, rozstrzygając losy pierwszej partii po 28 minutach gry.

Drugi set był wyrównany do stanu 3:2, gdy Fyrstenberg i Matkowski ponownie przełamali Rogera-Vasselina. Tym razem zaliczkę jednego "breaka" utrzymali do końca. Zwycięstwo przypieczętował Matkowski, wygrywając serwis bez straty punktu. Mecz trwał 57 minut.

W ćwierćfinale rywalami Polaków będą Francuzami Julien Benneteau i Nicolas Mahut, którzy pokonali Boba i Mike'a Bryanów (nr 1.).

Fyrstenberg i Matkowski walczyli w Paryżu o ostatnie wolne miejsce - w gronie najlepszych ośmiu debli sezonu - w turnieju masters ATP World Tour Finals (z pulą nagród 5,19 mln funtów) w londyńskiej O2 Arena (20-27 listopada). Kwalifikację Polacy mogli uzyskać w przypadku awansowania minimum o rundę wyżej niż Amerykańsko-Holenderski duet Butorac/Rojer. Ostatecznie głównie przeciwnicy Polaków po bardzo emocjonującym meczu przegrali z parą Llodra/Zimonjić 3:6, 6:4, 12:14 i zapewnili polskiej parze ósme miejsce.

Zawodnicy Siemens AGD Tennis Team zajmują obecnie dziewiąte miejsce w rankingu ATP "Doubles Race", tracąc do Butoraca i Rojera 105 punktów. Czwartkowe zwycięstwo przyniosło im 180 punktów, więc niepowodzenie rywali w 1/8 finału da im prawo gry w Londynie.

Wczesnym popołudniem szanse na grę w turnieju masters straciła dziesiąta para w klasyfikacji - Marcelo Melo i Bruno Soares. Brazylijczycy przegrali w drugiej rundzie z Santiago Gonzalezem z Meksyku i Niemcem Christopherem Kasem 6:7 (6-8) 3:6. Przez to nie uda im się już awansować w rankingu (musieliby triumfować w Paryżu, a rywale znajdujący się przed nimi w rankingu ponieść porażki w 1/8 finału).

Fyrstenberg i Matkowski czterokrotnie grali już w turnieju masters - w 2006 i 2008 roku w Szanghaju, a także w dwóch ostatnich sezonach w londyńskiej O2 Arena. Przed rokiem jako niepokonani wyszli ze swojej grupy, ale odpadli w półfinale.

W czwartek rozstrzygnęła się też rywalizacja o trzy ostatnie wolne miejsca w ATP World Tour Finals w singlu, a dokładnie całą sprawę wyjaśnił Czech Tomas Berdych, pokonując jednego z czterech pretendentów - Serba Jarko Tipsarevica 7:5, 6:4. W ten sposób zapewnił kwalifikacje również Francuzowi Jo-Wilfriedowi Tsondze i Amerykaninowi Mardy'emu Fishowi.

Tak relacjonowaliśmy ten mecz na żywo:

3:6:Fyrstenberg z Matkowski do 0 wygrywają ostatni gem w meczu i przedłużają swoje szanse na awans do Masters! Brawo!

3:5: Clement z Vasselinem jeszcze się bronią. Ale teraz to my mamy w rękach naszą najgroźniejszą, w tym meczu broń - serwis.

2:5: Nie było łatwo, Clement z Vasselinem niebezpiecznie kontrowali, ale jest. Kolejne wygrane podanie. Jeszcze tylko jeden gem...

2:4: I jest przełamanie! Dwa gemy do końca seta, nie przegrać serwisu i kolejna runda jest nasza.

2:3: Imponujące są gemy serwisowe Polaków. 40:0 i piękny as na koniec. Robi wrażenie.

2:2: W tym secie na razie obie pary idą łeb w łeb. Teraz serwis Polaków.

1:2: Przy naszym serwisie Clement z Vasselinem na szczęście nie mają zbyt wiele do powiedzenia. Czekamy na pierwsze w tym secie przełamanie.

1:1: To był bardzo zacięty gem, wymiany były długie i męczące, jednak Francuzi zdołali wyjść z niego obronną ręką. Remis.

0:1: Serwis nadal świetnie funkcjonuje, Fyrstenberg z Matkowski wystrzegają się błędów i wygrywają pierwszego gema w drugim secie przy własnym podaniu.

I set:

3:6: Mamy pierwszego seta! Z łatwością wykorzystujemy już pierwszą z dwóch piłek setowych przy serwisie rywala. Oby tak dalej!

3:5: No niestety... Najciężej postawić kropkę nad ?i?. Przy stanie 40:30 mieliśmy pierwszą piłkę setową, ale kolejne trzy punkty zdobyli Francuzi, którzy odrobili tym samym przewagę jednego przełamania.

2:5: Tego seta nie możemy już przegrać. Matkowski z Fyrstenbergiem drugi raz przełamują Francuzów.

2:4: Na razie gemy serwisowe Polaków wyglądają bardzo obiecująco. Kolejna pewna wygrana, tym razem do 15. Serwis siedzi, gra przy siatce się klei. Jest dobrze.

2:3: Tym razem gem do zera wygrywają Francuzi. Jeśli będziemy dobrze serwować, nie powinniśmy się martwić o wygraną w tym secie.

1:3: Polska para bardzo dobrze czuje się dziś na korcie. Była szansa na ?gem na czysto?, ale Francuzi jeszcze zaciekle się bronili. Mimo wszystko, nie daliśmy się dogonić i nadal mamy przewagę jednego przełamania.

1:2: Tym razem Clement i Roger-Vasselin wygrywają swoje podanie.

0:2: Świetny początek polskiej pary! Fyrstenberg z Matkowskim szybko zdołali przełamać rywali i pewnie wygrali swój gem serwisowy.

Przed meczem: Impreza w hali Bercy wyłoni trzech ostatnich uczestników w singlu oraz ósmy debel, który wystąpi w dniach 20-27 listopada w turnieju masters - ATP World Tour Finals w londyńskiej O2 Arena.

Najbliżej celu są obecnie Amerykanin Eric Butorac i Jean-Julian Rojer z Antyli Holenderskich, którzy zajmują ósme miejsce w rankingu ATP "Doubles Race". W środę w pierwszej rundzie wygrali z Kevinem Andersonem z RPA i Amerykaninem Johnem Isnerem 7:6 (7-4), 6:7 (8-10), 10-7. Teraz trafią na Francuza Michaela Llodrę i Serba Nenada Zimonjica (nr 2.).

Obecnie przewaga Butoraca i Rojera nad Polakami wzrosła z 15 do 105 punktów. Awans do ćwierćfinału da im kolejne 90 pkt.

Jeśli przegrają z Llodrą i Zimonjicem, to Fyrstenberg i Matkowski muszą wygrać tylko pierwszy mecz, żeby ich przeskoczyć, bo zarobią 180 pkt. W każdym innym razie muszą przejść rundę dalej.