Sport.pl

Wimbledon. Tsonga wyrzuca Federera z turnieju

3 : 2
Relacja
Szczegóły
Komentarze
Tabela
Od?wie?
61
To druga porażka Federera w ćwierćfinale Wimbledonu z rzędu. Jego wielki cel, czyli wyrównanie rekordu siedmiu zwycięstw w Londynie Pete?a Samprasa będzie musiał odłożyć przynajmniej na rok. We wtorek Szwajcar prowadził już w meczu 2:0, by przegrać mecz w trzech setach. Na świetnie grającego Francuza nie mógł znaleźć recepty.

Dla 26-letniego Tsongi to najlepszy wynik na Wimbledonie. Jeszcze nigdy nie doszedł do półfinału, przed rokiem udział zakończył na ćwierćfinale. O finał zagra z Serbem Novakiem Djokoviciem.

Przez pierwsze dwa sety nic nie zapowiadało klęski Federera. Szwajcar, który do tej pory wygrał cztery z pięciu pojedynków z Francuzem.

Tsonga zaczął grać solidnie od drugiego seta, ale przegrał w tiebreaku. Później to on rozdawał karty. Od drugiego seta nie przegrał swojego serwisu, w trzecim, czwartym i piątym secie, za każdym razem w trzecim gemie przełamywał podanie Federera. To wystarczyło by wyeliminować Szwajcara.

Francuz był piekielnie skuteczny w polu zagrywki, do tego świetnie biegał do siatki, skracał pole gry i kończył akcje wolejami. Szwajcar momentami popisywał się rewelacyjnymi zagrywkami, ale nie potrafił utrzymać odpowiedniej intensywności gry przy serwisie rywala.

Tsonga oszalał z radości, Federer spuścił głowę
Tak relacjnowaliśmy na żywo:


6:4 Jo-Wilfried Tsonga w półfinale Wimbledonu. Francuz wyeliminował Rogera Federera


5:4 Tsonga niemal wyciągnął od stanu 0:40 przy serwie Federera. Szwajcar jednak po fantastycznym ataku przy siatce wygrywa gema i jeszcze jest w grze.


5:3 Federer psuje prostą piłkę, a Tsonga takich okazji nie marnuje. Wygrywa swoje podanie i jest o gem od wyrzucenia głównego faworyta Wimbledonu z turnieju.


4:3 Szwajcar bez straty punktu wygrywa gema przy swojej zagrywce.


4:2 Tsonga o dwa gemy od najlepszego wyniku na Wimbledonie, w półfinale nie grał nigdy. W Wielkim Szlemie raz udało mu się dojść do finału - 2008 roku w Australii.


3:2 Federer broni swojej zagrywki.


3:1 Tsonga przegrywał już przy swoim serwisie 0:30, ale po serii fantastycznych uderzeń wygrał gema i jest o trzy gemy od wyeliminowania Rogera Federera.


2:1 Federer jeszcze się nie poddaje. Przy swoim serwisie wygrywa wreszcie gema (po trzech przegranych z rzędu). I nadal jest w grze.


2:0 Tsonga trafia idealnie zagrywką. Jego serwisy są piekielnie mocne i precyzyjne. Federer dobrze nie wygląda.


1:0 Tsonga rozpoczyna rewelacyjne decydującego seta. Już w pierwszym gemie przełamuje Federera. Szwajcar choć się stara, na napierającego Francuza nie ma pomysłu.


IV set:


6:4 Tsonga wygrywa drugiego seta. Kończy asem serwisowym. Federer jest w wielkich tarapatach.


5:4 Tym razem to Federer zaczął chodzić do siatki. I to przyniosło skutek. Szwajcar jest ciągle w grze, ale teraz to Tsonga będzie serwował na zwycięstwo w secie.


5:3 Tsonga o gema od zwycięstwa w secie.


4:3 Szybki gem dla Federera.


4:2 Tsonga przy swojej zagrywce rozstawia Federera po kątach. Dobrze gra wzdłuż linii bocznych, a gdy tylko może zbiega do siatki.


3:2 Federer przełamał napór Francuza, ale jeśli nie znajdzie recepty na grającego rewelacyjnie przy siatce rywala, przegra i tego seta.


3:1 Tsonga wygrywa przy swoim serwisie. Powtarza się sytuacja z poprzedniego seta, gdy Francuz także przełamał Szwajcara w trzecim gemie i przewagi nie oddał do samego końca.


2:1 Tsonga dyktuje warunki. Francuz mimo serwisu Federera szybko odskoczył na 40:0 i wykorzystał trzecią piłkę na przełamanie.


1:1 Tsonga szaleje przy swoim serwisie. Zwycięża bez straty punktu


0:1 Czwarty set rozpoczyna się od zwycięstwa Federera przy własnym serwisie. Wiele wskazuje na to, że czeka nas powtórka z dwóch poprzednich setów, gdzie o zwycięstwie może zadecydować jedno przełamanie.


III set:


6:4 Federer prowadził już 30:0 przy serwisie Tsongi, ale Francuz się nie poddał. Atomowa zagrywka pozwoliła mu wrócić do gry i po zaciętym finiszu wygrać seta.


5:4 Gem dla Federera, ale teraz serwuje Tsonga. I ma szansę na zwycięstwo w secie.


5:3 Tsonga się nie daje. Bardzo ofensywny mecz, kto serwuje, ten zwycięża. Na razie przełamanie w trzecim gemie premiuje Francuza.


4:3 Bez straty punktu gem dla Federar. Czy Szwajcar przełamie w końcu Francuza?


4:2 Tsonga broni swojej przewagi. Przy własnym serwisie wygrywa z Federerem do 30.


3:2 Gem dla Federera, ale ciągle przewaga Francuza. Szwajcar przy swojej zagrywce imponuje spokojem i kombinacyjną grą.


3:1 Trzeci gem z rzędu wygrany przez Tsongę, ale nie bez problemów. Federer na pewno nie odpuści.


2:1 Tsonga przełamał Federara. Francuz prowadził już 40:15, ale Szwajcar doprowadził do wyrównania. Później dwa razy precyzyjnie, ale też szczęśliwie zagrał Francuz i wygrał gem przy podaniu rywala.


1:1 Tsonga stawia na sprawdzone metody - atomową zagrywkę i grę blisko siatki. Na razie działa.


0:1 Federer trzeci set zaczął od asa serwisowego. Szwajcar, co trudno sobie wyobrazić, gra coraz lepiej, z ogromną łatwości wygrał gema do zera. Tsonga tylko kręci głową po kolejnych kapitalnych zagraniach rywala.


II set:


6:7 Cudowne dwa woleje Tsongi na nic. Francuz zaczął bardzo słabo tiebreak (przegrywał już 0:4) i nie był w stanie odrobić strat. Przegrał 3-7.


6:6 Federer gra kapitalnie, Tsonga, który świetnie porusza się po korcie, nie daje rady dobiec do zagrywanych tuż przy linii piłek Szwajcara.


6:5 Presja na Federerze. Tsonga wygrał przy swoim serwisie i jeśli teraz przełamie Szwajcara, zwycięży w drugim secie.


5:5 Bez przełamania w drugim secie. Tym razem swoje podanie wygrywa Federer.


5:4 Tsonga z problemami, ale wygrywa przy własnym serwisie.


4:4 Ależ błąd Tsongi. Francuz będą przy siatce wyrzuca piłkę w aut i przegrywa gema. Mecz z trybun ogląda Pippa Middleton, siostra księżnej Kate.


4:3 Mierzący niespełna 190 centymetrów Francuz bez straty punktu wygrywa swojego czwartego gema.


3:3 Na razie żaden z tenisistów nie stracił swojego podania w drugim secie. Federer stara się swoją zagrywką odrzucić Tsongę od siatki, na razie wychodzi mu to lepiej niż dobrze.


3:2 Tsonga przy swoim serwisie częściej chodzi do siatki i kończy ataki wolejami. Gorzej mu wychodzi gra z głębi kortu, ale przy własnym serwisie praktycznie z niej nie korzysta. Gema zakończył asem serwisowym.


2:2 Federer piekielną zagrywką rozstawia po kątach Tsongę. Szwajcar zagrywa mocno i precyzyjnie, gema wygrywa do 15.


2:1 Na razie bez przełamania. Tsonga wygrywa do 30, mimo jednego podwójnego błędu serwisowego.


1:1 Tym razem to Federer wygrywa swojego gema do 30. W drugim secie remis 1:1.


1:0 Drugi set lepiej zaczyna się dla Tsongi. Francuz wygrywa swoje podanie do 30.


I set:


3:6 Set dla Federera! Szwajcar pewnie wygrywa ostatniego gema na czysto.


3:5 Federer prowadził 30:0, potem punkty zdobywał już jednak tylko Tsonga. Gema zakończył półwolejem.


2:5 Przy stanie 15:15 Federer zlekceważył rywala i Tsonga doszedł do niedokładnego skrótu. Potem jednak Szwajcar genialnie odpowiedział smeczem. Wygrał gema do 15.


2:4 Tsonga prowadził już 40:15. Federer jednak zdołał wyrównać po świetnym returnie i skrócie. Francuz ostatecznie gema wygrał dzięki asom serwisowym.


1:4 Bardzo wyrównany gem. Tsonga pokazuje coraz lepszy tenis. Federer w końcówce wykorzystał swój świetny serwis i wygrał gema na przewagi.


1:3 Tsonga wygrywa w tym meczu pierwszego gema. Tym razem to Federer popełniał szkolne błędy.


0:3 Już 3:0 dla Szwajcara. Swoje podanie wygrał do zera. Federer tego gema zakończył świetnym skrótem tuż za siatkę. Tsonga na razie nie istnieje.


0:2 Słaba gra Tsongi na początku meczu i pierwsze przełamanie. Francuz trzy razy trafił w siatkę i Federer wygrywa gema do 15.


0:1 Tsonga zaczął od świetnego returnu, ale potem punkty przy swoim serwisie zdobywał tylko Federer. Pierwszy gem spokojnie wygrany przez Szwajcara.


14:08 Tenisiści już na rozgrzewce.


Przed meczem: W poprzedniej rundzie Roger Federer pokonał w czterech setach Michaiła Jużnego. Jo-Wilfried Tsonga pokonał w trzech setach Davida Ferrera.

W półfinale zwycięzca tego meczu zagra z wygranym meczu Tomić - Djoković.


Informacje
Wimbledon - Ćwierćfinał singla mężczyzn
Środa 29.06.2011 godzina 14:00
Wyniki szczegółowe
1 S
2 S
3 S
4 S
5 S
Wynik
J-W.Tsonga
3
6
6
6
6
3
R.Federer
6
7
4
4
4
2
Nie znaleziono tabeli dla tego wydarzenia

Trwa wczytywanie...
Nie znaleziono terminarza dla tego wydarzenia